Laserowy wskaźnik celu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Ánforas (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 69: Linia 69:


== Wskaźniki laserowe w Polsce ==
== Wskaźniki laserowe w Polsce ==
Należy tu przypomnieć, że stosowanie laserowych wskaźników celu, montowanych na broni palnej, przez osoby prywatne, jest w Polsce zabronione (na podstawie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 20 marca 2000 r. które stanowi że: {{cytatD|§ 1. Bronią szczególnie niebezpieczną jest: 4) broń palna wyposażona w laserowe lub noktowizyjne urządzenia służące do zwiększenia dokładności celowania),}} gdyż czyni to broń, "bronią szczególnie niebezpieczną". Na broń palną nie wolno stosować osobom prywatnym także tłumików dźwięku.
Należy tu przypomnieć, że stosowanie laserowych wskaźników celu, montowanych na broni palnej, przez osoby prywatne, jest w Polsce zabronione (na podstawie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 20 marca 2000 r. które stanowi że: {{cytatD|§ 1. Bronią szczególnie niebezpieczną jest: 4) broń palna wyposażona w laserowe lub noktowizyjne urządzenia służące do zwiększenia dokładności celowania),}} gdyż czyni to broń, "bronią szczególnie niebezpieczną". Na broń palną nie wolno stosować osobom prywatnym także [[tłumik dźwięku|tłumików dźwięku]].


==Zobacz też==
==Zobacz też==

Wersja z 10:25, 12 paź 2009

Moduł celowniczyAN/PEQ-2A zamontowany na karabinku M4.

Laserowy wskaźnik celu – rodzaj lasera niewielkiej mocy. Laserowe wskaźniki celu używane są jako wyposażenie broni palnej, pneumatycznej a nawet kusz - używa się ich do wskazywania (i czasami oświetlania celu). Zwykle są to niewielkie urządzenia montowane na szynach akcesoryjnych broni: Picatinny, Weaver lub RIS.

Laserowe wskaźniki celu są często i mylnie nazywane celownikami laserowymi oraz mylone z celownikami kolimatorowymi (szczególnie w niefachowej literaturze angielskojęzycznej).

Budowa i zastosowanie

Działający wskaźnik przy różnym oświetleniu

Laserowe wskaźniki celu są zbudowane podobnie jak wskaźniki laserowe stosowne do prezentacji czy zabawy. Różnią się włącznikiem na przewodzie lub włącznikiem stałym, możliwością regulacji i zamocowania na broni. Wskaźniki emitujące promień lasera zakresie widzialnym są stosowane przez policję i podobne służby.

Wskaźniki celu pracujące w podczerwieni są stosowane głownie przez wojsko. Przykładem takiej konstrukcji może być amerykański wskaźnik AN/PEQ-2 który emituje dwie wiązki światła laserowego: jedną wąską, "celowniczą" i drugą szeroką "oświetlającą". Obie wiązki można zerować niezależnie od siebie. Do ich włączania stosowany jest sześciopozycyjny wyłącznik obrotowy. Światło laserowe jest widzialne tylko przez urządzenia noktowizyjne: celowniki noktowizyjne i noktowizory.

Tryb Wskazanie Laser celowniczy Laser oświetlający
0 OFF wyłączony wyłączony
1 AIM LO niska moc wyłączony
2 DUAL LO niska moc niska moc
3 AIM HI wysoka moc wyłączony
4 DUAL LO/HI wysoka moc niska moc
5 DUAL HI wysoka moc wysoka moc

Należy mieć na uwadze, że w niektórych krajach obrót sprzętem działającym w podczerwieni jest ściśle ograniczony regulacjami prawnymi. W USA samo posiadanie podczerwonych urządzeń celowniczych przez osoby cywilne jest karalne. Podobnie jest tam z urządzeniami noktowizyjnymi generacji 3 i 4 oraz - właśnie opracowywanymi - wyższymi.

Typy wskaźników laserowych

Laser zielony o mocy 5 mW

Najwcześniejszym rodzajem wskaźnika laserowego był gazowy laser helowo-neonowy (HeNe) emitujący falę o długości 633 nanometrów. Rozwój wskaźników nastąpił wraz z wprowadzeniem laserów półprzewodnikowych (diody laserowe) o niskiej mocy - początkowo 1mW. Najtańsze i najpopularniejsze są wskaźniki wyposażone w laser czerwony 670/650 nm. Nieco droższe są wskaźniki z laserem 635 nm. Ich przewagą jest czterokrotnie większa jasność niż we wskaźnikach 670/650, z uwagi na większą czułość ludzkiego oka. Innymi kolorami wskaźników laserowych są:

  • zielony 532 nm - popularne od 2005 roku, 7 razy jaśniejsze dla ludzkiego oka niż 635 nm, dość drogie,
  • żółte 593.5 nm - dostępne od 2006 roku, drogie, trudno dostępne,
  • niebieskie 473 nm - dostępne od 2007 roku, często przerabiane z napędów blue-ray, ekstremalnie drogie (luty 2008 - cena około 1000$).

Bezpieczeństwo wskaźników laserowych

Nie należy patrzeć w promień lasera, ani bezpośredni ani odbity od powierzchni lustrzanych. Bezpośrednia ekspozycja może spowodować utratę albo poważne pogorszenie wzroku.

Wskaźniki muszą być prawidłowo oznakowane. Odpowiednia nalepka informuje o niebezpieczeństwie i powinna informować również o klasie emitera laserowego. Tekst na tych etykietach powinien być napisany czarnymi literami na żółtym tle.

Moce wskaźników laserowych

Moc laser podawana jest w miliwatach mW. Widzialne wskaźniki laserowe (400-700 nm) pracujące z mocą mniejszą niż 1 mW są klasyfikowane jako klasa 2 (Class 2), zaś te pracujące z mocą 1-5 mW to klasa 3a (Class 3a). Wskaźniki klasy 3b (Class 3b) wydzielają moc pomiędzy > 5 mW i < 500 mW (0.5 wata). Tak duża moc wskaźników może być niebezpieczna dla wzroku.

Wskaźniki laserowe w Polsce

Należy tu przypomnieć, że stosowanie laserowych wskaźników celu, montowanych na broni palnej, przez osoby prywatne, jest w Polsce zabronione (na podstawie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 20 marca 2000 r. które stanowi że: Szablon:CytatD gdyż czyni to broń, "bronią szczególnie niebezpieczną". Na broń palną nie wolno stosować osobom prywatnym także tłumików dźwięku.

Zobacz też