Tajpej: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
VolkovBot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: os:Тайбэй
MelancholieBot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: yo:Taipei
Linia 194: Linia 194:
[[zh-classical:臺北市]]
[[zh-classical:臺北市]]
[[war:Taipei]]
[[war:Taipei]]
[[yo:Taipei]]
[[zh-yue:臺北市]]
[[zh-yue:臺北市]]
[[zh:台北市]]
[[zh:台北市]]

Wersja z 22:31, 28 lis 2009

Szablon:Miasto zagranica infobox

Tajpej (台北, pinyin: Táibĕi, Taipei) – od 1949 roku stolica[1] Republiki Chińskiej (Tajwanu). Położona w północnej części wyspy nad rzeką Danshui He. Miasto liczy 2,6 mln mieszkańców (2000) i ma powierzchnię 271,7997 km². Zespół miejski: Taipei-Jilong 5,1 mln mieszkańców.

Klimat

Miasto leży w strefie klimatów zwrotnikowych, z odmianą wilgotną i silnie zaznaczoną cyrkulacją monsunową. Średnia roczna temperatura wynosi 23 stopnie C. Suma rocznych opadów wynosi aż 2163 mm. Tajpej czasem nawiedzają silne tajfuny.

Historia

Miasto zostało założone w 1708 przez imigrantów z południowo wschodnich prowincji chińskich. Rozwijało się powoli jako lokalny ośrodek handlowy z targiem oraz portem na rzece Danshui He. Szybszy rozwój nastąpił w XIX w., kiedy w mieście pojawiły się brukowane ulice i mury obronne. W 1895 miasto, w wyniku wojny chińsko japońskiej, dostało się w ręce Japończyków. W trakcie japońskiej okupacji Tajpej został rozbudowany i zmodernizowany. W 1932 liczył już 600 tys. mieszkańców. W 1945 po drugiej wojnie światowej, po klęsce Japończyków, Tajpej powrócił pod rządy chińskie. Po przejęciu przez komunistów władzy w Chinach (1949) Tajpej stał się stolicą emigracyjnego rządu Czang Kaj-szeka. Z tego powodu przeżywał duży napływ imigrantów. W późniejszym okresie liczba mieszkańców zaczęła się stabilizować, a miasto, dynamicznie rozwijać.

Gospodarka

Tajpej jest jednym z dwóch największych ośrodków przemysłowych Tajwanu. Jest miastem nowoczesnym i zamożnym. Działa w nim wiele tysięcy przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych. Miasto jest międzynarodowym ośrodkiem handlowym i miejscem organizacji światowych targów informatycznych. Co roku prezentuje się na nich najnowsze technologie gromadzenia i przetwarzania danych. W Tajpej dominuje przemysł elektroniczny. Inne gałęzie to: przemysł metalowy, maszynowy, samochodowy, rafineryjny, meblowy, odzieżowy i spożywczy. Około 80% ludności pracuje w usługach, reszta w przemyśle. Bezrobocie kształtuje się na poziomie około 4%.

Komunikacja

Transport w mieście jest dobrze rozwinięty, chociaż centrum jest bardzo mocno zakorkowane. Dobrze rozwinięty jest transport lotniczy ze względu na pewne odizolowanie miasta od świata (położenie na górzystej wyspie, brak bezpośredniego dostępu do morza). Istnieje lotnisko Taoyuan (do 2006 roku im. Czang Kaj-szeka) obsługujące międzynarodowy ruch pasażerski oraz lotnisko Songshan obok centrum miasta, obsługujące loty krajowe. Głównym ośrodkiem transportu miejskiego są autobusy. Istnieje około 250 linii autobusowych. Tajpej jest także węzłem kolejowym.

Atrakcje turystyczne

  • wieżowiec Tajpej 101 – jeden z najwyższych budynków na świecie (ponad 500 m wysokości)
  • mauzoleum Czang Kaj-szeka
  • Muzeum Narodowe
  • świątynia Konfucjusza
  • świątynia taoistyczna Bao'an

Linki zewnętrzne

  1. Formalnie Tajpej jest jedynie stolicą tymczasową; oficjalna stolicą Republiki Chińskiej pozostaje Nankin; w ostatnich latach takie wyróżnienie traci jednak znaczenie.

Szablon:Link GA