Jerónimo Grimaldi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m - kat nadrzędna
Xqbot (dyskusja | edycje)
m robot poprawia: en:Jerónimo Grimaldi, 1st Duke of Grimaldi; zmiany kosmetyczne
Linia 23: Linia 23:


{{DEFAULTSORT:Grimaldi, Jerónimo}}
{{DEFAULTSORT:Grimaldi, Jerónimo}}

[[Kategoria:Hiszpańscy ambasadorzy we Francji]]
[[Kategoria:Hiszpańscy ambasadorzy we Francji]]
[[Kategoria:Hiszpańscy ambasadorzy w Watykanie]]
[[Kategoria:Hiszpańscy ambasadorzy w Watykanie]]
Linia 30: Linia 31:


[[de:Jerónimo Grimaldi]]
[[de:Jerónimo Grimaldi]]
[[en:Jerónimo Grimaldi]]
[[en:Jerónimo Grimaldi, 1st Duke of Grimaldi]]
[[es:Jerónimo Grimaldi]]
[[es:Jerónimo Grimaldi]]
[[fr:Jerónimo Grimaldi]]
[[fr:Jerónimo Grimaldi]]

Wersja z 03:52, 8 mar 2010

Jerónimo Grimaldi

Pablo Jerónimo Grimaldi y Pallavicini (ur. ok. 1720, zm. 30 października 1789) - markiz i książę de Grimaldi - włosko-hiszpański dyplomata i polityk.

Grimaldi służył Ferdynandowi IV i Karolowi III jako minister-plenipotent w Szwecji i Parmie, a potem jako ambasador w Holandii. Karol III uczynił go ambasadorem w Paryżu, gdzie razem z francuskim sekretarzem stanu Étienne François, księciem de Choiseul negocjował trzeci Pakt Familijny między obu krajami. Spowodowało to pomoc hiszpańską dla Francji przeciwko Brytyjczykom w 1762 roku. W 1763 podpisał w imieniu Hiszpanii Pokój Paryski.

We wrześniu 1763, po ustąpieniu Ricardo Walla został Pierwszym Sekretarzem Stanu, którym był do 1776. Jako posłańca między nim a królem wybrał młodego i obiecującego dyplomatę, którym był Domingo de Iriarte y Nieves Ravelo.

Grimaldi był reformatorem, członkiem grupy zwanej: golillas. Razem z Leopoldo de Gregorio, markizem Esquilache, pomógł stłumić zamieszki z 1766 roku, wywołane polityką Esquilache'go. Jego dom został w ich czasie zniszczony. Był członkiem rady, która doprowadziła do wygnania Jezuitów z Hiszpanii w 1767 roku.

W 1776, po wielu konfliktach, między innymi spowodowanych fiaskiem wyprawy na Algier w 1775 roku usunięto go z urzędu i mianowano ambasadorem w Rzymie. Przyznano mu Order Złotego Runa i tytuł granda Hiszpanii. Został księciem Grimaldi, w uznaniu swych zasług dla korony.

Szablon:Władca

Szablon:Hiszpańscy ambasadorzy