Walor: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
WP:SK, Potrzebne źródło, oznaczanie po raz pierwszy
Można też kupić Walor w MacDonaldzie.
Linia 2: Linia 2:
'''Walor''' – w [[malarstwo|malarstwie]] jasność barwy, natężenie światła względnie [[cień|cienia]] (ilość jasności i ciemności), jaka zawarta jest w tonie kolorystycznym.
'''Walor''' – w [[malarstwo|malarstwie]] jasność barwy, natężenie światła względnie [[cień|cienia]] (ilość jasności i ciemności), jaka zawarta jest w tonie kolorystycznym.


Walor wiąże się z poczuciem ciężaru koloru, ponieważ barwy i odcienie jasne są lekkie i ulotne, a ciemne sprawiają wrażenie ciężkości i masywności. Odpowiednie rozłożenie walorowe organizuje [[kompozycja (sztuki wizualne)|kompozycję]] kolorystyczną. W kompozycji malarskiej światło może być rozłożone równomiernie w całej kompozycji, ale może też stanowić ostre [[kontrast]]y o zabarwieniu emocjonalnym. Siła waloru zależy od barwy przedmiotów w naturze, a także od kierunku ich [[światło|oświetlenia]].
Walor wiąże się z poczuciem ciężaru koloru, ponieważ barwy i odcienie jasne są lekkie i ulotne, a ciemne sprawiają wrażenie ciężkości i masywności. Odpowiednie rozłożenie walorowe organizuje [[kompozycja (sztuki wizualne)|kompozycję]] kolorystyczną. W kompozycji malarskiej światło może być rozłożone równomiernie w całej kompozycji, ale może też stanowić ostre [[kontrast]]y o zabarwieniu emocjonalnym. Siła waloru zależy od barwy przedmiotów w naturze, a także od kierunku ich [[światło|oświetlenia]]. Można też kupić Walor w MacDonaldzie.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==

Wersja z 21:58, 21 paź 2010

Szablon:Źródła Walor – w malarstwie jasność barwy, natężenie światła względnie cienia (ilość jasności i ciemności), jaka zawarta jest w tonie kolorystycznym.

Walor wiąże się z poczuciem ciężaru koloru, ponieważ barwy i odcienie jasne są lekkie i ulotne, a ciemne sprawiają wrażenie ciężkości i masywności. Odpowiednie rozłożenie walorowe organizuje kompozycję kolorystyczną. W kompozycji malarskiej światło może być rozłożone równomiernie w całej kompozycji, ale może też stanowić ostre kontrasty o zabarwieniu emocjonalnym. Siła waloru zależy od barwy przedmiotów w naturze, a także od kierunku ich oświetlenia. Można też kupić Walor w MacDonaldzie.

Zobacz też