Wspólny emiter: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Dodałem uwagę o odwracaniu fazy przez wzmacniacz w układzie wspólnego emitera.
NickyBot (dyskusja | edycje)
m →‎Zobacz też: usunięcie szablonu stuba tematycznego
Linia 13: Linia 13:
** [[Tranzystor unipolarny]]
** [[Tranzystor unipolarny]]



{{elektronika stub}}


[[Kategoria:Wzmacniacze elektroniczne]]
[[Kategoria:Wzmacniacze elektroniczne]]

Wersja z 21:19, 30 gru 2010

schemat podstawowy wzmacniacza napięcia zmiennego ze wspólnym emiterem

Wspólny emiter - jeden z trzech podstawowych układów wzmacniaczy na tranzystorach bipolarnych, odpowiednik układów ze wspólnym źródłem na tranzystorach FET i ze wspólną katodą na lampach elektronowych; pozostałe dwa układy wzmacniaczy to układy ze wspólną bazą oraz ze wspólnym kolektorem.

Zasadniczą cechą tego rodzaju wzmacniaczy jest to, że wzmacniane napięcie sygnału wejściowego podawane jest pomiędzy bazę a emiter tranzystora, natomiast sygnał po wzmocnieniu odbierany jest spomiędzy kolektora a emitera. Emiter jest więc "wspólny" dla sygnałów wejściowego i wyjściowego - stąd nazwa układu. Ponieważ sygnał wyjściowy zbierany jest z kolektora, wzmacniacz w układzie wspólnego emitera odwraca fazę sygnału podawanego na wejście.

Wzmacniacze ze wspólnym emiterem są najczęściej wykorzystywanym typem wzmacniaczy, szczególnie w zakresie niezbyt wysokich częstotliwości, np. we wzmacniaczach częstotliwości akustycznych. Zapewniają stosunkowo wysokie wzmocnienie napięciowe; wzmocnienie prądowe jest także znacznie większe od jedności.

Zobacz też