Kolegium Połączonych Szefów Sztabów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
RedBot (dyskusja | edycje)
m r2.7.1) (Robot poprawił it:Stato maggiore congiunto
ort.
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Joint Chiefs of Staff seal.svg|thumb|Logo Kolegium Połączonych Szefów Sztabów]]
[[Plik:Joint Chiefs of Staff seal.svg|thumb|Logo Kolegium Połączonych Szefów Sztabów]]
'''Kolegium Połączonych Szefów Sztabów''' ([[język angielski|ang.]]'' Joint Chiefs of Staff'') to do roku [[1998]] najwyższy organ władzy wykonawczej w [[Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych|amerykańskich siłach zbrojnych]]. Na jego czele stoi [[Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów]], a w skład wchodzą oprócz przewodniczącego: wiceprzewodniczący, szefowie sztabu [[Armia Stanów Zjednoczonych|armii (sił lądowych)]], [[Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych|sił powietrznych]], [[Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych|Szef Operacji Morskich]] i komendant [[Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych|korpusu piechoty morskiej (marines)]].
'''Kolegium Połączonych Szefów Sztabów''' ([[język angielski|ang.]]'' Joint Chiefs of Staff'') to do roku [[1998]] najwyższy organ władzy wykonawczej w [[Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych|amerykańskich siłach zbrojnych]]. Na jego czele stoi [[Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów]], a w skład wchodzą oprócz przewodniczącego: wiceprzewodniczący, szefowie sztabu [[Armia Stanów Zjednoczonych|armii (sił lądowych)]], [[Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych|sił powietrznych]], [[Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych|szef operacji morskich]] i komendant [[Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych|korpusu piechoty morskiej (marines)]].


Kolegium jest odpowiednikiem [[Sztab Generalny Wojska Polskiego|sztabów generalnych]] w siłach zbrojnych innych państw, przy czym, w odróżnieniu od nich jest ciałem doradczym dowódcy sił zbrojnych, którym jest [[prezydent Stanów Zjednoczonych|prezydent]]. Głównym zadaniem Kolegium jest informowanie prezydenta o zaistniałej sytuacji i proponowaniu mu rozwiązań zgodnych z przyjętą strategią.
Kolegium jest odpowiednikiem [[Sztab Generalny Wojska Polskiego|sztabów generalnych]] w siłach zbrojnych innych państw, przy czym, w odróżnieniu od nich jest ciałem doradczym dowódcy sił zbrojnych, którym jest [[prezydent Stanów Zjednoczonych|prezydent]]. Głównym zadaniem Kolegium jest informowanie prezydenta o zaistniałej sytuacji i proponowaniu mu rozwiązań zgodnych z przyjętą strategią.

Wersja z 00:29, 12 sty 2012

Logo Kolegium Połączonych Szefów Sztabów

Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (ang. Joint Chiefs of Staff) to do roku 1998 najwyższy organ władzy wykonawczej w amerykańskich siłach zbrojnych. Na jego czele stoi Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, a w skład wchodzą oprócz przewodniczącego: wiceprzewodniczący, szefowie sztabu armii (sił lądowych), sił powietrznych, szef operacji morskich i komendant korpusu piechoty morskiej (marines).

Kolegium jest odpowiednikiem sztabów generalnych w siłach zbrojnych innych państw, przy czym, w odróżnieniu od nich jest ciałem doradczym dowódcy sił zbrojnych, którym jest prezydent. Głównym zadaniem Kolegium jest informowanie prezydenta o zaistniałej sytuacji i proponowaniu mu rozwiązań zgodnych z przyjętą strategią.

Historia

Wraz z coraz szybszym rozrastaniem się sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych po wojnie secesyjnej, współdziałanie operacyjne armii i marynarki wojennej zaczęło natrafiać na coraz większe trudności. Pod wpływem krytyki braku kooperacji pomiędzy rodzajami wojsk w czasie wojny hiszpańsko-amerykańskiej, powołano do życia, w roku 1903, Wspólną Radę Armii i Marynarki Wojennej (ang. Joint Army and Navy Board). Rada, składająca się z czołowych strategów i planistów obu rodzajów wojsk, miała planować i korygować wspólne operacje bojowe.

Wbrew oczekiwaniom Rada nie miała jednak wystarczających sił, by móc przeforsować swe opinie i została ograniczona do roli ciała doradczego, oceniającego problemy przedstawione jej przez sekretarzy armii i marynarki w Departamencie Obrony. W rezultacie Rada praktycznie nie miała wpływu na prowadzenie operacji przez Stany Zjednoczone w I wojnie światowej.

W roku 1919 obaj sekretarze doszli do wniosku, że Radę należy przebudować i odnowić. Teraz mieli w jej skład wchodzić szefowie sztabów poszczególnych broni, ich zastępcy oraz dyrektorzy wydziałów planowania. Nowej Radzie podlegać miał Połączony Komitet Planowania. W nowym składzie mogła rekomendować własne projekty, nie miała jednak nadal mocy sprawczej fo forsowania swych decyzji.

na początku 1942 r., po ataku na Pearl Harbor i przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do wojny prezydent Roosevelt i premier Churchill powołali do życia Kombinowane Szefostwo Sztabu (ang. Combined Chiefs of Staff, w skr. CCS). CCS miało służyć jako główny ośrodek podejmowania decyzji strategicznych we wspólnych działaniach wojennych USA i UK. Jednakże podczas gdy Wielka Brytania posiadała dobrze zorganizowany Komitet Szefów Sztabów, Stanom Zjednoczonym brakowało odpowiedniego ciała decyzyjnego, którego Rada nie mogła zastąpić. W rezultacie nie odegrała ona większego znaczenia podczas II wojny światowej i ostatecznie, w roku 1947 została rozwiązana.

By doprowadzić do skoordynowanych działań na poziomie sztabów admirał William D. Leahy wysunął propozycję utworzenia "zjednoczonego najwyższego dowództwa", co w konsekwencji miało doprowadzić do powstania Kolegium Szefów Połączonych Sztabów. Rozpoczęło ono działalność 20 lipca 1942, a adm. Leahy stanął na jego czele jako Szef Sztabu Naczelnego Dowództwa Armii i Marynarki Wojennej.