Ulica św. Gertrudy w Krakowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Macieias (dyskusja | edycje)
m dr.
Linia 1: Linia 1:
''' Ulica św. Gertrudy ''' - prowadzi wzdłuż [[Planty_krakowskie|Plant]], od Poczty Głównej do [[Wawel|Wawelu]].
''' Ulica św. Gertrudy ''' - prowadzi wzdłuż [[Planty_krakowskie|Plant]], od Poczty Głównej do [[Wawel|Wawelu]].


Tutaj na obecnych Plantach, w pobliżu ul. Siennej, znajdował się kościół Złoczyńców pw św. Gertrudy. Zbudowano go w [[1444]], otaczał go cmentarz, na którym grzebano ludzi skazanych na karę śmierci. Leżeli tu tylko ścięci katowskim mieczem, którzy przed egzekucją odbywali spowiedź w kaplicy św. Antoniego w kościele Mariackim (zgodnie z dawnymi zwyczajami powieszonym odmawiano chrześcijańskiego pogrzebu). Kościółek św. Gertrudy, leżący za murami miejskimi, był podczas [[Potop_szwedzki|najazdu Szwedów]] spalony, ale potem został odbudowany. W [[1820]] władze miejskie sprzedały na licytacji ruinę kościółka i nie pozwoliły na zabudowę powstałego placu, gdyż już dojrzewała myśl założenia [[Planty_krakowskie|Plant]]. Ulicę po II wojnie światowej nazwano im. Ludwika Waryńskiego - działacza ruchu robotniczego a w [[1990]] przywrócono starą nazwę - św. Gertrudy.
Tutaj na obecnych Plantach, w pobliżu ul. Siennej, znajdował się kościół Złoczyńców pw św. Gertrudy. Zbudowano go w [[1444]], otaczał go cmentarz, na którym grzebano ludzi skazanych na karę śmierci. Leżeli tu tylko ścięci katowskim mieczem, którzy przed egzekucją odbywali spowiedź w kaplicy św. Antoniego w kościele Mariackim (zgodnie z dawnymi zwyczajami powieszonym odmawiano chrześcijańskiego pogrzebu). Kościółek św. Gertrudy, leżący za murami miejskimi, był podczas [[Potop_szwedzki|najazdu Szwedów]] spalony, ale potem został odbudowany. W [[1820]] władze miejskie sprzedały na licytacji ruinę kościółka i nie pozwoliły na zabudowę powstałego placu, gdyż już dojrzewała myśl założenia [[Planty_krakowskie|Plant]]. Ulicę po II wojnie światowej nazwano im. [[Ludwik Waryński|Ludwika Waryńskiego]] - działacza ruchu robotniczego a w [[1990]] przywrócono starą nazwę - św. Gertrudy.
{{Kraków stub}}
{{Kraków stub}}
[[Kategoria:Drogi i ulice Krakowa|Św. Gertrudy]]
[[Kategoria:Drogi i ulice Krakowa|Św. Gertrudy]]

Wersja z 19:29, 5 cze 2006

Ulica św. Gertrudy - prowadzi wzdłuż Plant, od Poczty Głównej do Wawelu.

Tutaj na obecnych Plantach, w pobliżu ul. Siennej, znajdował się kościół Złoczyńców pw św. Gertrudy. Zbudowano go w 1444, otaczał go cmentarz, na którym grzebano ludzi skazanych na karę śmierci. Leżeli tu tylko ścięci katowskim mieczem, którzy przed egzekucją odbywali spowiedź w kaplicy św. Antoniego w kościele Mariackim (zgodnie z dawnymi zwyczajami powieszonym odmawiano chrześcijańskiego pogrzebu). Kościółek św. Gertrudy, leżący za murami miejskimi, był podczas najazdu Szwedów spalony, ale potem został odbudowany. W 1820 władze miejskie sprzedały na licytacji ruinę kościółka i nie pozwoliły na zabudowę powstałego placu, gdyż już dojrzewała myśl założenia Plant. Ulicę po II wojnie światowej nazwano im. Ludwika Waryńskiego - działacza ruchu robotniczego a w 1990 przywrócono starą nazwę - św. Gertrudy. Szablon:Kraków stub