Yield to maturity: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Pirtim (dyskusja | edycje)
m lit.
Mjaniec (dyskusja | edycje)
Poprawka treści sekcji "własności YTM".
Linia 3: Linia 3:
== Własności YTM ==
== Własności YTM ==
=== YTM>C ===
=== YTM>C ===
Wartość obligacji jest mniejsza od wartości nominalnej ⇒ obligacja notowana z dyskontem. Różnica między wartością nominalną a wartością rynkową = dyskonto
Bieżąca stopa dochodu obligacji '''YTM''' jest większa od stopy kuponu obligacji '''C''' ⇒ obligacja jest notowana z dyskontem. Różnica między wartością nominalną a wartością rynkową obligacji = dyskonto


=== YTM<C ===
=== YTM<C ===
Wartość obligacji jest większa od wartości nominalnej ⇒ obligacja notowana z premią. Różnica między wartością nominalną a wartością rynkową = premia.
Bieżąca stopa dochodu obligacji '''YTM''' jest miesza od stopy kuponu obligacji '''C''' ⇒ obligacja jest notowana z premią. Różnica między wartością nominalną a wartością rynkową obligacji = premia.


=== YTM =C===
=== YTM =C===
Bieżąca stopa dochodu obligacji '''YTM''' jest równa stopie kuponu obligacji '''C''' ⇒ bieżąca cena obligacji jest równa jej wartości nominalnej.
Obligacja jest notowana po wartości nominalnej ⇒ inwestorzy tyle ile oczekują.


[[Kategoria:Papiery wartościowe]]
[[Kategoria:Papiery wartościowe]]

Wersja z 14:06, 9 lip 2016

YTM – (ang.: Yield to maturity = dochód w terminie do wykupu ) stopa dochodu inaczej rentowności, którą uzyskują inwestorzy kupując obligację po aktualnej cenie rynkowej i przetrzymując je w swoim portfelu do terminu wykupu. Obliczamy ja w celu porównania stopnia atrakcyjności inwestowania w daną obligację z innymi możliwościami inwestycyjnymi. Często przyrównuje się ją do wewnętrznej stopy zwrotu (IRR) z inwestycji kapitałowej w obligacje. Interpretuje się ją jako stopę, którą uzyskał inwestor inwestując w obligację, którą kupił po cenie P i przetrzymał do momentu zapadalności reinwestując otrzymane z niej odsetki według tej stopy zwrotu.

Własności YTM

YTM>C

Bieżąca stopa dochodu obligacji YTM jest większa od stopy kuponu obligacji C ⇒ obligacja jest notowana z dyskontem. Różnica między wartością nominalną a wartością rynkową obligacji = dyskonto

YTM<C

Bieżąca stopa dochodu obligacji YTM jest miesza od stopy kuponu obligacji C ⇒ obligacja jest notowana z premią. Różnica między wartością nominalną a wartością rynkową obligacji = premia.

YTM =C

Bieżąca stopa dochodu obligacji YTM jest równa stopie kuponu obligacji C ⇒ bieżąca cena obligacji jest równa jej wartości nominalnej.