Wikipedia:VisualEditor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Skrót: WP:VE

Witamy w portalu VisualEditoraedytora graficznego tworzonego przez Fundację Wikimedia w celu ułatwienia edytowania Wikipedii. Do tej pory edycja artykułów Wikipedii wymagała znajomości dość skomplikowanego sposobu formatowania tzw. wikikodu, nawet w przypadku dokonywania drobnych zmian. To co było do przyjęcia w 2001 roku, współcześnie jest powodem ograniczania dopływu aktywnych użytkowników. VisualEditor pozwala uzupełniać i zmieniać artykuły Wikipedii bez konieczności nauki wikikodu i mamy nadzieję, że zachęci do wnoszenia wkładu w Wikipedię przez większą liczbę osób niż dotychczas.

Pełen harmonogram wdrażania VisualEditora jest podany w tabeli poniżej. Do końca lipca 2013 program będzie dostępny dla użytkowników niemal wszystkich wersji językowych Wikipedii.

VisualEditor jest obecnie dostępny w wersji beta, która umożliwia edycję niemal wszystkich elementów artykułów Wikipedii, w tym przypisów, kategorii, szablonów i ilustracji.

Obecnie jest on dostępny dla wszystkich użytkowników polskiej Wikipedii. Zalogowani użytkownicy, którzy preferują edycję wikikodu, mogą go wyłączyć, zaznaczając opcję „Tymczasowo wyłącz VisualEditor...” znajdującą się na samym dole sekcji „Edycja” w Preferencjach.

O VisualEditorze[edytuj | edytuj kod]

VisualEditor jest nowym sposobem na edytowanie Wikipedii, który pozwoli każdemu wnieść swój wkład bez konieczności nauki skomplikowanego systemu „ręcznego” formatowania artykułów zwanego wikikodem. Od grudnia 2012 wersję alfa mogli włączyć użytkownicy anglojęzycznej Wikipedii, od kwietnia 2013 użytkownicy 16 innych wersji językowych, a użytkownicy prawie wszystkich innych wersji mogli to zrobić od początku czerwca. Jak to wyjaśnia tabela poniżej, oczekujemy, że do końca lipca 2013 będzie dostępny dla użytkowników niemal wszystkich wersji językowych Wikipedii, zaczynając 1 lipca od Wikipedii anglojęzycznej.

Jeżeli chcesz używać VisualEditora, mogą pomóc Ci instrukcja i lista skrótów klawiszowych, choć edytor ten jest tak pomyślany, aby można było go używać bez czytania instrukcji. Jeżeli chcesz pomóc we wdrażaniu, zaproponowaliśmy wiele zadań, których możesz się podjąć. Będziemy wydawali regularne aktualizacje statusu, które możesz otrzymywać wprost na swoją stronę dyskusji dzięki zapisaniu się do newslettera.

Film opisujący wersję alfa VisualEditora (w języku angielskim)

Obecnie VisualEditor ma liczne błędy, jest to nieuniknione. Jeżeli napotkasz problem, nie wahaj się zostawić komentarza. Jest też sporo obszarów, w których musimy zaplanować zupełnie nowe funkcje. Obecnie ograniczeniami są:

 • Powolne ładowanie – ładowanie długich, skomplikowanych stron do VisualEditora zajmuje trochę czasu. W przyszłości oprogramowanie będzie szybsze i umożliwi ładowanie dłuższych stron.
 • Różnice w wyglądzie – obecnie pracujemy nad tym, aby wygląd strony w momencie edytowania dokładnie odpowiadał jej wyglądowi po zapisaniu. Jest to jednak trudne ze względu na naturę języka znaczników HTML, przy pomocy których strony są wyświetlane w przeglądarkach. Przeznaczamy na to coraz więcej czasu, ale jak na razie skupiamy się głównie na tym, aby VisualEditor nie zmieniał w niepożądany sposób kodu źródłowego stron.
 • Niedokładne edytowanie – niektóre elementy skomplikowanego formatowania wyświetlają się i można edytować ich zawartość, ale nie da się edytować ich struktury ani dodawać nowych elementów – np. tabel czy list wypunktowanych (numerowanych). Dodanie nowych funkcji w tym obszarze jest jednym z naszych priorytetów.
 • Ograniczone wsparcie przeglądarek – VisualEditor działa w najnowszych wersjach Firefoksa, Chrome'a i Safari. Nie działa w ich starszych wersjach ani w Operze, chociaż nad tą ostatnią pracujemy. Obecnie nie działa też w Internet Explorerze 8 i starszych jego wersjach, ale zamierzamy rozwiązać ten problem, zanim udostępnimy VisualEditora większej liczbie odbiorców.
 • Tylko artykuły i strony użytkowników – za pomocą VisualEditora można edytować tylko artykuły i strony użytkowników (aby można nim było pracować w prywatnych brudnopisach). W swoim czasie opracujemy też wyspecjalizowane narzędzia potrzebne do edytowania pozostałych przestrzeni nazw. Aktualnie jednak skupiamy się na artykułach.

Z powodu tych ograniczeń i nieuniknionych błędów zalecamy, aby użytkownicy klikali na Przejrzyj swoje zmiany przed zapisaniem edycji i zgłaszali wszelkie problemy, jakie spotkają.

Harmonogram[edytuj | edytuj kod]

Data Uruchomienie Projekty
1 lipca Dostępny dla wszystkich użytkowników zalogowanych Wikipedia anglojęzyczna (faza 1.)
15 lipca Dostępny dla wszystkich użytkowników
24 lipca Dostępny dla wszystkich użytkowników zalogowanych Wikipedie w językach niemieckim, hiszpańskim, francuskim, hebrajskim, włoskim, niderlandzkim, polskim, rosyjskim i szwedzkim (faza 2.)
29 lipca Dostępny dla wszystkich użytkowników
Druga połowa sierpnia Dostępny dla wszystkich użytkowników zalogowanych Wszystkie Wikipedie oprócz pisanych systemami pisma, z którymi jeszcze się zmagamy (faza 3.).
Druga połowa sierpnia, tydzień później Dostępny dla wszystkich użytkowników

Jak pomóc[edytuj | edytuj kod]

Skoro VisualEditor nie jest tak dobry, jak mógłby być, jest wiele spraw, w których można pomóc. Oczywiście jednym dużym obszarem jest korzystanie z oprogramowania, znajdywanie bugów i zgłaszanie ich, ale jest też wiele innych, np.:

 • Aktualizowanie stron pomocy – Wikipedia ma strony pomocy ułatwiające edytowanie nowym użytkownikom. Niestety opisują one edytowanie za pomocą zmieniania wikikodu i kiedy VisualEditor zostanie włączony, zrzuty ekranów oraz samouczki będą nieaktualne. Byłoby bardzo dobrze, gdyby użytkownicy zaktualizowali strony pomocy do wersji opartych na naszej instrukcji edytowania VisualEditorem.
  » strony wymagające aktualizacji (zaznaczone jako VE w kolumnie Uwagi)
 • Dodawanie TemplateData do szablonów – VisualEditor zawiera wygodny edytor szablonów, opisany szerzej w instrukcji. Zauważysz w czasie edycji, że niektóre szablony mają nazwane parametry i dokładne opisy, które ułatwiają ich użycie. Inne tego nie mają. To dlatego, że szablony wymagają TemplateData do działania edytora szablonów. Jeżeli chcesz dodawać TemplateData, mamy do tego poradnik i listę najważniejszych szablonów wymagających dopracowania.
  » najpopularniejsze szablony, którym trzeba dodać TemplateData
 • Pomoc nowym użytkownikom – jeżeli uruchomienie VisualEditora przebiegnie pomyślnie, będziemy mieli dużo więcej nowych użytkowników, niż dotychczas. Nawet jeśli edytowanie będzie łatwiejsze, nauka współpracy ze społecznością nadal będzie trudna. Prosimy, spróbujcie i spędźcie trochę czasu tam, gdzie nowicjusze przychodzą z prośbami o pomoc, by pomóc im zaaklimatyzować się w Wikipedii.
  » wkład nowych użytkowników

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons