Tomasz Judym: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
zbędny jest Andrzej Spoljar
m Ortografia, interpunkcja i styl.
Linia 2: Linia 2:


== Charakterystyka ==
== Charakterystyka ==
Z zawodu lekarz, na początku utworu przedstawiony jako dwudziestosześcio lub dwudziestoośmioletni absolwent studiów medycznych.
Z zawodu lekarz, na początku utworu przedstawiony jako dwudziestosześcio- lub dwudziestoośmioletni absolwent studiów medycznych.
Cechuje go postawa aktywnego działania, co uwidacznia się przy odczytaniu referatu dotyczącego higieny, w którym pokazał wytyczne dla innych lekarzy. Wywodził się z biednej rodziny, co było przyczyną jego kompleksów i zarazem uwielbienia dla manier i wyglądu kobiet z wyższych sfer.
Cechuje go postawa aktywnego działania, co uwidacznia się przy odczytaniu referatu dotyczącego higieny, w którym pokazał wytyczne dla innych lekarzy. Wywodził się z biednej rodziny, co było przyczyną jego kompleksów i zarazem uwielbienia dla manier i wyglądu kobiet z wyższych sfer.


Stefan Żeromski kreuje go na postać rozdartą, z jednej strony nieobojętną na otaczającą go nędzę i biedę, a z drugiej strony borykającą się z własnymi problemami miłosnymi. Rozdarcie to jest zarazem jawnym symbolem ścierania i wzajemnego przenikania sfer i idei epok [[Romantyzm|romantyzmu]] i [[Pozytywizm (literatura)|pozytywizmu]]. Judym bowiem wierzy w wielkość nauki, [[altruizm]], oraz idee pozytywistycznego [[Organicyzm|organicyzmu]] i [[Praca u podstaw|pracy u podstaw]], jednak nie znajdując uznania i zrozumienia ze strony innych lekarzy niczym klasyczny romantyk, będący wielkim indywidualistą, buntuje się wobec panującego stanu rzeczy. Tym samym podejmuje on działanie w osamotnieniu. Do zachwiania równowagi duchowej głównego bohatera doprowadza osoba [[Joanna Podborska|Joanny Podborskiej]]. Przeżywający [[konflikt tragiczny]] Judym, choć bardzo kocha Joannę zdaje sobie sprawę, iż szczęście wynikające z miłości i posiadania rodziny uczyni go osobą, która nie zrozumie potrzeb biedoty.
Stefan Żeromski kreuje go na postać rozdartą, z jednej strony nieobojętną na otaczającą go nędzę i biedę, a z drugiej strony borykającą się z własnymi problemami miłosnymi. Rozdarcie to jest zarazem jawnym symbolem ścierania i wzajemnego przenikania sfer i idei epok [[Romantyzm|romantyzmu]] i [[Pozytywizm (literatura)|pozytywizmu]]. Judym bowiem wierzy w wielkość nauki, [[altruizm]] oraz idee pozytywistycznego [[Organicyzm|organicyzmu]] i [[Praca u podstaw|pracy u podstaw]], jednak, nie znajdując uznania i zrozumienia ze strony innych lekarzy, niczym romantyczny indywidualista buntuje się wobec panującego stanu rzeczy. Tym samym godzi się na wyobcowanie i samotność. Do zachwiania równowagi duchowej głównego bohatera przyczynia się też postać [[Joanna Podborska|Joanny Podborskiej]]. Przeżywający [[konflikt tragiczny]] Judym mimo szczerej miłości do niej dochodzi do wniosku, iż szczęście wynikające z miłości i posiadania rodziny znieczuli go na cudze cierpienie.


Tomasz udaje się do [[Zagłębie Dąbrowskie|Zagłębia Dąbrowskiego]], gdzie zostaje wstrząśnięty obrazem górników, którzy przestali nawet być podobni do ludzi, a warunki ich życia pozostawiały wiele do życzenia. Przeświadczony o konieczności pomocy innym bohater przeżywa coraz większy ból z powodu rozłąki z ukochaną. Na końcu książki dokonuje ostatecznego wyboru: rezygnując ze szczęścia osobistego porzuca Joannę aby móc oddać się wyłącznie sprawom cierpiącej biedoty.
Po wyjeździe do [[Zagłębie Dąbrowskie|Zagłębia Dąbrowskiego]] lekarz na własne oczy widzi ciężkie warunki pracy górników. Przeświadczony o konieczności pomocy innym bohater przeżywa równocześnie coraz większy ból spowodowany rozłąką z ukochaną. Na końcu książki dokonuje ostatecznego wyboru rezygnuje z osobistego szczęścia i porzuca Joannę, aby móc w całości poświęcić swoje życie potrzebującym.


[[Kategoria:Postacie_z_utworów_Stefana_Żeromskiego]]
[[Kategoria:Postacie_z_utworów_Stefana_Żeromskiego]]

Wersja z 14:47, 25 cze 2020

Tomasz Judym – fikcyjna postać literacka, główny bohater powieści Stefana Żeromskiego pt. „Ludzie bezdomni”.

Charakterystyka

Z zawodu lekarz, na początku utworu przedstawiony jako dwudziestosześcio- lub dwudziestoośmioletni absolwent studiów medycznych. Cechuje go postawa aktywnego działania, co uwidacznia się przy odczytaniu referatu dotyczącego higieny, w którym pokazał wytyczne dla innych lekarzy. Wywodził się z biednej rodziny, co było przyczyną jego kompleksów i zarazem uwielbienia dla manier i wyglądu kobiet z wyższych sfer.

Stefan Żeromski kreuje go na postać rozdartą, z jednej strony nieobojętną na otaczającą go nędzę i biedę, a z drugiej strony borykającą się z własnymi problemami miłosnymi. Rozdarcie to jest zarazem jawnym symbolem ścierania i wzajemnego przenikania sfer i idei epok romantyzmu i pozytywizmu. Judym bowiem wierzy w wielkość nauki, altruizm oraz idee pozytywistycznego organicyzmu i pracy u podstaw, jednak, nie znajdując uznania i zrozumienia ze strony innych lekarzy, niczym romantyczny indywidualista buntuje się wobec panującego stanu rzeczy. Tym samym godzi się na wyobcowanie i samotność. Do zachwiania równowagi duchowej głównego bohatera przyczynia się też postać Joanny Podborskiej. Przeżywający konflikt tragiczny Judym mimo szczerej miłości do niej dochodzi do wniosku, iż szczęście wynikające z miłości i posiadania rodziny znieczuli go na cudze cierpienie.

Po wyjeździe do Zagłębia Dąbrowskiego lekarz na własne oczy widzi ciężkie warunki pracy górników. Przeświadczony o konieczności pomocy innym bohater przeżywa równocześnie coraz większy ból spowodowany rozłąką z ukochaną. Na końcu książki dokonuje ostatecznego wyboru – rezygnuje z osobistego szczęścia i porzuca Joannę, aby móc w całości poświęcić swoje życie potrzebującym.