Śliwowica łącka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
zmiana słowa 'trunek' na polskie słowo 'napój'
Linia 10: Linia 10:


====Jakość====
====Jakość====
Łącka śliwowica uważana jest przez niektórych najlepszy produkt w swojej klasie. Nieco gorzej bywa oceniana ''Passover slivovitz'' ("Śliwowica paschalna") - według krytyków zbyt długo leżakowana w dębowych beczkach, przez co podobno zatraca śliwkowy smak - oraz ''Blended'' - mieszanka destylatu śliwowicowego z [[maceraty|maceratem]] ze śliwek, lub rozcieńczenie wodą do 50%.
Łącka śliwowica uważana jest przez niektórych za najlepszy produkt w swojej klasie. Nieco gorzej bywa oceniana ''Passover slivovitz'' ("Śliwowica paschalna") - według krytyków zbyt długo leżakowana w dębowych beczkach, przez co podobno zatraca śliwkowy smak - oraz ''Blended'' - mieszanka destylatu śliwowicowego z [[maceraty|maceratem]] ze śliwek, lub rozcieńczenie wodą do 50%.


====Ciekawostki====
====Ciekawostki====

Wersja z 23:29, 16 wrz 2007

Butelka Śliwowicy

Śliwowica łącka - rodzaj śliwowicy, mocny alkohol (do 80%) produkowany w sposób tradycyjny ze śliwek. Posiada charakterystyczny żółtawy kolor oraz zapach śliwek. Napój ten jest produkowany w gminie Łącko, znajdującej się na krawędzi Beskidu Sądeckiego i Wyspowego. Na butelkach Śliwowicy widnieje hasło: Daje krzepę, krasi lica nasza łącka Śliwowica.

Znak towarowy

Znak towarowy Łącka śliwowica jest zastrzeżony przez spółkę o tej samej nazwie, należącą do Gminy Łącko. Żeby napój mógł być sprzedawany pod tą nazwą musi zostać zaakceptowany przez specjalną komisję kontrolującą jego moc, smak i zapach. Napój ten nie posiada krajowego znaku akcyzy. Główne ośrodki produkcji łąckiej śliwowicy znajdują się w miejscowościach: Wola Piskulina, Maszkowice, Łącko, Czarny Potok, Kicznia, Czerniec. Śliwowica łącka została uznana w 1989 r. przez urząd konserwatora zabytków w Nowym Sączu za niematerialne dobro kultury narodowej. W dniu 10 października 2005 roku na Listę Produktów Tradycyjnych została wpisana w kategorii Napoje (alkoholowe i bezalkoholowe): "Śliwowica Łącka".

Destylacja

Napój ten jako alkohol destylowany w warunkach domowych jest bimbrem i produkcja oraz obrót jest w Polsce nielegalne. Faktycznie wobec znacznej renomy i wysokiej jakości śliwowicy lokalne władze nie ścigają tego procederu.

Jakość

Łącka śliwowica uważana jest przez niektórych za najlepszy produkt w swojej klasie. Nieco gorzej bywa oceniana Passover slivovitz ("Śliwowica paschalna") - według krytyków zbyt długo leżakowana w dębowych beczkach, przez co podobno zatraca śliwkowy smak - oraz Blended - mieszanka destylatu śliwowicowego z maceratem ze śliwek, lub rozcieńczenie wodą do 50%.

Ciekawostki

Producenci śliwowicy łąckiej wyrabiają również wiśniówkę, jabłkówkę i gruszkówkę, także wysokiej jakości.

Zobacz też

Szablon:Unistub