Spis powszechny dzikich zajęcy (opowiadanie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Spis powszechny dzikich zajęcy
Преброяване на дивите зайци
Autor

Georgi Miszew

Typ utworu

opowiadanie

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Bułgaria

Język

bułgarski

Data wydania

1970

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1975

Przekład

Wojciech Gałązka

Spis powszechny dzikich zajęcy – opowiadanie humorystyczne Georgiego Miszewa, wydane w 1970 r. w tomie opowiadań Esenen panair. Na podstawie opowiadania Eduard Zacharijew nakręcił w 1973 r. film, do którego Miszew napisał scenariusz (zob. Spis powszechny dzikich zajęcy).

Treść[edytuj | edytuj kod]

Do wsi przyjeżdża statystyk. Z miejscowych chłopów, nauczyciela i weterynarza tworzy komisję, która ma mu pomóc z przeliczeniu pogłowia zajęcy na potrzeby statystyki, ponieważ państwo chce wiedzieć, jakim bogactwem dysponuje[1] Ponieważ nauczyciel i weterynarz nie chcą brać udziału w komisji, statystyk grozi im założeniem raportu. Komisja wychodzi na pole kapusty, rozpina sieci i próbuje znaleźć zające, ale zajęcy nie ma. W południe członkowie komisji rozpoczynają posiłek, popijają rakiję i zapominają o zadaniu.

Opowiadanie zostało przetłumaczone na język polski przez Wojciecha Gałązkę i znalazło się w wydanej w 1975 r. antologii Spis powszechny dzikich zajęcy i inne opowiadania, w wyborze Krystyny Migdalskiej i Wojciecha Gałązki, Warszawa 1975.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Teresa Dąbek-Wirgowa, Historia literatury bułgarskiej, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1980, s. 295.
  • Wojciech Gałązka, Tradycja i współczesność prozy bułgarskiej, [w:] Spis powszechny dzikich zajęcy i inne opowiadania, Warszawa 1975, s. 22.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Spis powszechny dzikich zajęcy i inne opowiadania, s. 196.