Stacja przygotowania powietrza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przykładowa stacja przygotowania powietrza

Stacja przygotowania sprężonego powietrza – umowna nazwa zespołu urządzeń służącego do przygotowania sprężonego powietrza z instalacji sprężonego powietrza do zasilania narzędzi pneumatycznych[1][2].

Budowa i zasada działania stacji przygotowania sprężonego powietrza[edytuj | edytuj kod]

Stacja przygotowania sprężonego powietrza składa się z zespolonych ze sobą filtroreduktora i naolejacza. Oznacza to, że wewnątrz tego urządzenia znajdują się cztery oddzielne elementy:

Zestaw elementów, z którego składa się stacja przygotowania sprężonego powietrza zapewnia właściwe zasilanie narzędzi pneumatycznych. Filtracja w takiej stacji nie jest tak dokładna jak na przykład przy zastosowaniu pełnego kompletu filtrów (wstępnego i dokładnego), jednakże zapewnia czwartą klasę czystości, co stanowi optymalne rozwiązanie dla narzędzi pneumatycznych. Po oczyszczeniu sprężonego powietrza z kondensatu jego ciśnienie dostosowywane jest do potrzeb konkretnego narzędzia za pomocą reduktora. Na koniec sprężone powietrze przechodzi przez naolejacz, w którym jest zasilane mgiełką oleju do narzędzi pneumatycznych. W naolejaczu można wyregulować ilość oleju podawanego do narzędzia[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Bryja, Stacja przygotowania powietrza – co to jest i do czego służy? – BLOG.PNEUMATYKA.EU [online] [dostęp 2020-01-23] (pol.).
  2. What is an FLR? - Filter Regulator Lubricator [online], VMAC, 22 sierpnia 2016 [dostęp 2020-01-23] (ang.).
  3. What is a Filter Regulator Lubricator (FRL)? - IMI Precision Engineering [online], www.imi-precision.com [dostęp 2020-01-23].