Stadion Leśny w Kielcach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stadion Leśny w Kielcach
Państwo  Polska
Miejscowość Kielce
Położenie na mapie Kielc
Mapa lokalizacyjna Kielc
Stadion Leśny w Kielcach
Stadion Leśny w Kielcach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stadion Leśny w Kielcach
Stadion Leśny w Kielcach
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa lokalizacyjna województwa świętokrzyskiego
Stadion Leśny w Kielcach
Stadion Leśny w Kielcach
Ziemia50°51′13″N 20°36′43″E/50,853611 20,611944
Stadion Leśny
Park Baranowski
Boiska
Jedna ze ścieżek spacerowych
Jeden z placów zabaw
Rowerowy tor przeszkód
Miejsce do organizowania grilla
Nieczynne kąpielisko
Boisko piłkarskie
Egzotarium
Centrum jeździeckie

Stadion Leśny – kompleks parkowo-leśny położony w południowej części Kielc, w pobliżu Pakosza i Baranówka.

Orientacyjne granice Stadionu Leśnego wyznaczają ulice Marmurowa, Wojciecha Szczepaniaka, aleja Na Stadion, Janusza Kusocińskiego i Okrężna. Do niego bywają także zaliczane tereny leśne leżące na zachód od ul. Kusocińskiego, m.in. tereny zajmowane przez dawną jednostkę wojskową, w której stacjonowała Brygada Łączności Ziemi Kieleckiej.

W północnej części kompleksu znajduje się Stadion lekkoatletyczny MOSiR i Hala Legionów przy ul. Bocznej, a trochę bardziej na południe, w części noszącej nazwę Park Baranowski, znajduje się hotel Leśny Dwór. Koło niego położony był nieistniejący już basen, którego uroczyste otwarcie odbyło się 12 czerwca 1933 roku. W uroczystości wzięli udział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Gawlina[1]. Na północy stadion graniczy też z cmentarzem żydowskim. Od strony wschodniej graniczy z Baranówkiem. Od strony południowej dochodzi do podnóża Pierścienicy wchodzącej w skład Pasma Posłowickiego. Jest to także granica Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. W centrum kompleksu, niedaleko skrzyżowania ul. Szczepaniaka i al. Na Stadion znajdują się dwa boiska treningowe, a po ich zachodniej stronie rowerowy tor przeszkód. Na terenie stadionu znajduje się także ścieżka zdrowia oraz kilka placów zabaw dla dzieci.

Na terenie dawnej jednostki wojskowej część budynków wykorzystywana jest przez Policję. Mieści się tutaj także Park Stadion, w skład którego wchodzi egzotarium z gadami, karczma, stajnia oraz centrum jeździeckie. Obok znajduje się także pełnowymiarowe boisko piłkarskie. Mieściło się tutaj także zajmujące 23 ha miasteczko namiotowe, w którym mieszkało 8 tysięcy harcerzy - uczestników Ogólnopolskiego Zlotu Harcerstwa Kielce 2007.

W okresie II wojny światowej Stadion Leśny był miejscem masowych egzekucji Kielczan. Został tu rozstrzelany m.in. Wojciech Szczepaniak. Prochy pomordowanych pochowane są na Cmentarzu Partyzanckim. Znajduje się tu również pomnik ofiar Akcji AB (eksterminacja polskiej inteligencji), zamordowanych 12 czerwca 1940 roku[2].

Teren Stadionu Leśnego przecinają i prowadzą wzdłuż jego granic szlaki turystyczne:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Michniak, Antoni Pawłowski: Świętokrzyska Encyklopedia Sportu. Kielce: 2004. ISBN 83-909812-9-7.
  2. Adam Massalski, Stanisław Meducki: Kielce w latach okupacji hitlerowskiej 1939-1945. Wyd. 2. Kielce, Wrocław: Kieleckie Towarzystwo Naukowe, Ossolineum, 2007, s. 307. ISBN 978-83-04-04925-3.