Stary cmentarz w Świętochłowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stary cmentarz
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Świętochłowice-Centrum

Adres

ul. Cmentarna

Data otwarcia

1896

Położenie na mapie Świętochłowic
Mapa konturowa Świętochłowic, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Stary cmentarz”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Stary cmentarz”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Stary cmentarz”
Ziemia50°17′18,20″N 18°55′43,14″E/50,288389 18,928650

Stary cmentarz znajduje się w Świętochłowicach-Centrum przy ulicy Cmentarnej. Jest to cmentarz parafii świętych Piotra i Pawła.

Powstał w 1896 roku, a jego poświęcenia dokonał 16 września 1894 roku ksiądz Paweł Łukaszczyk. Na cel utworzenia cmentarza Guido Henckel von Donnersmarck ofiarował 1,53 ha gruntu, a dalsze 2,32 w roku 1904 dokupiła gmina.

Brama cmentarna w Świętochłowicach

Brama cmentarna i furtka boczna zostały wykonane z kutego żelaza i osadzone w wysokim, neobarokowym, murowanym portalu. Na szczycie umieszczono płaskorzeźbę anioła oraz napis: „EGO SUM RESURRECTIO ET VITA”, co znaczy Jam jest zmartwychwstanie i życie. Całość zwieńczona jest kamiennym krzyżem o trójlistnie zakończonych ramionach. Na środku cmentarza mieści się krzyż kamienny o wysokości ok. 6 m.

Krzyż ufundowany przez Fundację Parafian w 1896 r.
Stary cmentarz w Świętochłowicach
Mogiła ku czci poległych Powstańców Śląskich na Starym Cmentarzu w Świętochłowicach

Na cmentarzu znajduje się mogiła ku czci poległych Powstańców Śląskich. Po raz pierwszy został ustawiony ok. 1924 roku, jednak w pierwszych dniach września 1939 r. został zburzony przez okupanta. Został wzniesiony ponownie w 1947 roku, w takiej samej bryle jak poprzedni. Wśród nagrobków są także mające wartość historyczną, niektóre z przełomu XIX i XX wieku, jak np. rodziny Schwierk (Świerk). Tuż przy głównym wejściu, spoczywa król Cyganów Lolek Kwiek. W centralnej alei są też m.in. groby rektora Theophil’a Bronnego (autora kroniki Świętochłowic) i odnowiony rodziny Mally’ch, pierwszych właścicieli kamienicy z restauracją przy ul. Bytomskiej. Tu leżą też: ceniony lekarz Mikołaj Furtak, właściciel przedwojennej restauracji Stefan Piegza, a także Jerzy Krupa, długoletni grabarz, a jednocześnie gospodarz na tym cmentarzu. Wchodząc w głąb tej nekropolii znajdujemy groby wielu innych zasłużonych świętochłowiczan.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Świętochłowickie cmentarze na przestrzeni dziejów. www.swietochlowicki.pl. [dostęp 2019-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-23)].