Staw Don Juan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Staw Don Juan
Zdjęcie satelitarne
Zdjęcie satelitarne
Położenie
Państwo  Australia
Terytorium zewnętrzne  Australijskie Terytorium Antarktyczne
Morfometria
Powierzchnia 0,03 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

0,3 km
0,1 km
Głębokość
• średnia

0,10[1] m
Hydrologia
Zasolenie 338 – 402‰
Położenie na mapie Antarktyki
Mapa lokalizacyjna Antarktyki
Staw Don Juan
Staw Don Juan
Ziemia77°33′55″S 161°11′26″E/-77,565278 161,190556

Staw Don Juan (ang. Don Juan Pond) – jezioro słone położone w Dolinie Wrighta, jednej z Suchych Dolin McMurdo na Antarktydzie. Jest to jedno z najsilniej zasolonych jezior na Ziemi, które, oprócz rzadkich sytuacji, nie zamarza nawet podczas antarktycznej zimy. Obliczenia teoretyczne wskazują, że mieszanina może zachować stan ciekły nawet w temperaturze -51 °C[1].

Historia i nazwa[edytuj]

Jeziorko to zostało odkryte podczas wyprawy w 1961 roku[2]. Nazwa jeziora pochodzi od imion ppor. Donalda Roe'a i Johna Hickeya, którzy pilotowali śmigłowiec podczas pierwszych badań.

Zasolenie[edytuj]

Dane dotyczące jego zasolenia są rozbieżne, od 338[3] do 402‰[4] (wagowo). Wiąże się to zapewne z fluktuacjami zasolenia, wynikającymi ze zmian objętości i głębokości jeziorka z upływem czasu.

Mineralogia i chemia jeziora[edytuj]

W jeziorze odkryty został nowy minerał, sześciowodny chlorek wapnia (CaCl2·6H2O). Został on nazwany antarktycytem[5].

Pomimo wstępnych doniesień o znalezieniu w jeziorze życia w postaci mikroskopijnych grzybów, bakterii, niebiesko-zielonych alg i drożdży, późniejsze badania nie potwierdziły ich występowania. Mimo tego, w powietrzu nad jeziorem stwierdzono obecność podtlenku azotu, uznawanego za wskaźnik aktywności życiowej mikroorganizmów. Naukowcy stwierdzili, że powstał on w procesie nieorganicznym, w wyniku reakcji solanki ze skałą bazaltową[6].

Przypisy[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]