Stefan Szyller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stefan Szyller
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 września 1857
Warszawa, Polska
Data i miejsce śmierci 22 czerwca 1933
Kutno, Polska
Zawód architekt

Stefan Szyller (ur. 4 września 1857 w Warszawie, zm. 22 czerwca 1933 w Kutnie) – polski architekt i konserwator zabytków, przedstawiciel historyzmu.

Życiorys[edytuj]

Kształcił się w Petersburgu, gdzie w 1881 roku ukończył wydział architektury miejscowej Akademii Sztuk Pięknych. Był zwolennikiem form historycznych – w swej twórczości nawiązywał do renesansu i baroku.

Ważniejsze projekty[edytuj]

Projektował liczne kościoły, m.in. w Mońkach, Pionkach, Przytyku, Abramowicach Kościelnych, Białobrzegach, Częstochowie, neogotyckie kościoły w Mełgwi (św. Wita), Chełmicy Dużej, Charłupi Małej, Olbierzowicach, Druskienikach, Osiecku, Trzeszczanach. Wykonał także niezrealizowany projekt rozbudowy kościoła w Obrytem.

Według jego projektu rozbudowano i przebudowano w stylu neobarokowym kolegiatę św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz przebudowano bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku, przywracając jej fronton nawiązujący do renesansu. W latach 1911-1914 według projektu Stefana Szyllera dokonano restauracji i rozbudowy w stylu neogotyckim pobernardyńskiego kościoła św. Katarzyny w Radomiu[2]. Szyller był również projektantem przebudowy gotyckiego kościoła parafialnego pw. św. Anny w Różanie w latach 1907-1913[3].

W 2015 roku w regionie radomskim, gdzie architekt był szczególnie aktywny w okresie międzywojennym, powstał Szlak Twórczości Architektonicznej Stefana Szyllera. Obejmuje on zabytki sakralne (m.in. Kościół Najświętszego Serca Jezusa w Radomiu, Kościół św. Barbary w Pionkach czy kościół Świętej Trójcy w Białobrzegach), obiekty przemysłowe (budynki magazynowe dawnej Radomskiej Wytwórni Papierosów) oraz założenie urbanistyczne, powstałego w latach 1923-1926, osiedla radomskiej Fabryki Broni[4].

Autor publikacji: Czy mamy polską architekturę? (1916)

Galeria[edytuj]


Przypisy

  1. Marta Leśniakowska: Architektura w Warszawie. Warszawa: Arkada Pracownia Historii Sztuki, 2005, s. 117. ISBN 83-908950-8-0.
  2. Radom - Kościół i klasztor ojców Bernardynów.
  3. Robert M. Kunkel: Architektura gotycka na Mazowszu. Warszawa: Wyd. DiG, 2006, s. 316.
  4. Szlak twórczości architektonicznej Stefana Szyllera. [dostęp 24 stycznia 2014].

Linki zewnętrzne[edytuj]