Strumień danych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strumień danych – definiowany jest w źródłach literaturowych w różny sposób. Poniżej przedstawiono kilka stosowanych definicji:

  • Według Federal Standard 1037C oraz według definicji: Data_stream
W telekomunikacji, strumień danych jest sekwencją cyfrowo przetworzonych sygnałów stosowaną w transmisji informacji.
  • Według Computing on data streams, SCR Technical Note, Digital Research Center
Strumień danych jest sekwencją elementów , gdzie każdy z elementów jest odczytywany tylko raz, wraz ze zwiększającym się indeksem .
  • Według Słownika Encyklopedycznego – Informatyka, Wydawnictwa Europa, autorstwa Zdzisława Płoskiego (rok wydania 1999):
Strumień (angielskie stream), połączenie między nadawcą a odbiorcą w postaci nieprzerwanej sekwencji danych, nie dzielonych na komunikaty. Komunikacja strumieniowa jest realizowana za pomocą buforów pozwalających nadawcy wyprzedzać odbiorcę. Strumienie znajdują zastosowanie przy zdalnych rejestracjach, przesyłaniu plików i są podstawą organizowania komunikacji typu producent-konsument.
  • Według An Abstract Semantics and Concrete Language for Continuous Queries over Streams and Relations:
Strumień jest nieograniczonym zbiorem elementów , gdzie , jest krotką należącą do schematu strumienia, a należące do jest stemplem czasowym elementu.
Strumień jest serią danych, której kolejne elementy oddziela zmienny interwał czasu. Formalnie: Strumień to para uporządkowana , gdzie jest ciągiem krotek, a jest ciągiem interwałów czasowych oraz dla każdego .

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]