Strumień danych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Strumień danych – definiowany jest w źródłach literaturowych w różny sposób. Poniżej przedstawiono kilka stosowanych definicji:

  • Według Federal Standard 1037C oraz według definicji: Data_stream
W telekomunikacji, strumień danych jest sekwencją cyfrowo przetworzonych sygnałów stosowaną w transmisji informacji.
  • Według Computing on data streams, SCR Technical Note, Digital Research Center
Strumień danych jest sekwencją elementów  x_1,....,x_i,....x_n, gdzie każdy z elementów jest odczytywany tylko raz, wraz ze zwiększającym się indeksem i.
  • Według Słownika Encyklopedycznego – Informatyka, Wydawnictwa Europa, autorstwa Zdzisława Płoski (rok wydania 1999):
Strumień (angielskie stream), połączenie między nadawcą a odbiorcą w postaci nieprzerwanej sekwencji danych, nie dzielonych na komunikaty. Komunikacja strumieniowa jest realizowana za pomocą buforów pozwalających nadawcy wyprzedzać odbiorcę. Strumienie znajdują zastosowanie przy zdalnych rejestracjach, przesyłaniu plików i są podstawą organizowania komunikacji typu producent-konsument.
  • Według An Abstract Semantics and Concrete Language for Continuous Queries over Streams and Relations:
Strumień jest nieograniczonym zbiorem elementów  ( s,t ) , gdzie s, jest krotką należącą do schematu strumienia, a  t należące do T jest stemplem czasowym elementu.
Strumień jest serią danych, której kolejne elementy oddziela zmienny interwał czasu. Formalnie: Strumień to para uporządkowana  ( s, \Delta ) , gdzie  s jest ciągiem krotek, a \Delta jest ciągiem interwałów czasowych oraz dla każdego \Delta _{n} > 0.

Zobacz też[edytuj]