Studio Mourlot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Studio Mourlot – założone w Paryżu w 1852 r. przez Francois Mourlot, początkowo pełniło rolę drukarni komercyjnej. Znane również jako Imprimerie Mourlot, Mourlot Freres i Atelier Mourlot, rozpoczęło swoją działalność produkując tapety ścienne. Następnie syn Francois Mourlot- Jules, poszerzył działalność o produkcję opakowań do czekolad (m.in. dla Chocolat Poulain), ksiąg jak i również map. Począwszy od 1920 r. syn Jules, Fernand Mourlot, zmienił konwencję jednego z posiadanych lokali i poświecił je drukowaniu wyłącznie litografii i plakatów artystycznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W krótkim czasie Studio Mourlot stało się miejscem, gdzie plakaty były przygotowywane i produkowane jako dzieła sztuki same w sobie. Jednym z najważniejszych wydarzeń była produkcja plakatu z okazji wystaw Honoré Daumier i Eugène Delacroix (1930 r.) oraz ekspozycji dzieł Édouarda Manet w Muzeum Narodowym we Francji.

Innym ważnym wydarzeniem w działalności Studia Mourlot była produkcja litografii o limitowanej edycji. Maurice de Vlaminck i Maurice Utrillo byli pierwszymi artystami, którzy tworzyli swoje litografie w paryskim studiu.

Litografia, jako gatunek w sztuce, cieszyła się szczególną popularnością w XIX wieku. Zapoczątkowana przez Aloisa Senefeldera, osiągnęła swoją sławę w 1880 r., kiedy to zaczęła być praktykowana przez artystów takich jak: Jules Chéret, Henri de Toulouse-Lautrec, Pierre Bonnard, Georges Rouault czy Édouard Vuillard. Niestety większość malarzy zaprzestało jej produkcji w pierwszej połowie XX wieku.

W 1937 r. Studio Mourlot stworzyło dwa plakaty, jeden dla Pierre Bonnard i jeden dla Henri Matisse z okazji wystawy Maitres de l'Art w Petit Palais. Oba okazały się być doskonałej jakości i sprawiły,że Studio Mourlot ponownie stało się wiodąca drukarnią litografii. W tym samym roku Studio zaczęło długą współpracę z Tériade, założycielem legendarnego magazynu Verve, poświęconego sztuce oraz jej recenzji. Po drugiej wojnie światowej, Studio Mourlot rozpoczęło współpracę z artystami takimi jak Matisse, Georges Braque, Georges Rouault czy Joan Miró. W latach 1945 i 1969 Pablo Picasso stworzył w Studiu ponad czterysta litografii i plakatów. Ta współpraca będzie przełomowa w procesie tworzenia litografii i nada nowy wymiar dziełom Picassa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Twentieth Century Posters, Fernand Mourlot, Wellfleet Press, Secaucus, NJ 1989
  • Souvenirs et portraits d'artistes, Fernand Mourlot Alain Mazo, Paris et Léon Amiel, New-York, éditeurs (1972)
  • Gravés dans ma mémoire, Fernand Mourlot, Edition Robert Laffont, Paris 1979
  • A même la pierre, Fernand Mourlot Lithographe, Text by Castor Seibel, Pierre Bordas & Fils, Paris 1982