Subha Varier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Subha Varier
Ilustracja
Zawód, zajęcie

inżynierka kosmiczna

Narodowość

indyjska

Edukacja

uniwersytet inżynieri w Trivandrum

Małżeństwo

Raghu

Dzieci

2

Subha Varier – indyjska inżynierka satelitów. Specjalizowała się w systemy wideo używanych podczas startów indyjskich satelitów. W 2017 roku została laureatką nagrody Nari Shakti Puraskar(inne języki) za rekordowe umieszczenie 104 satelitów w jednym starcie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Varier dorastała w Alappuzhi[1]. Ukończyła elektronikę i komunikację na uniwersytecie inżynierii w Thiruvananthapuram (CET(inne języki))[2]. W 1991 roku dołączyła do Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych[2]. Pracowała w Centrum kosmicznym Vikram Sarabhai(inne języki) w oddziale lotnictwa powietrznego[2].

Subha Varier odbierająca Nari Shakti Puraskar(inne języki) z rąk ówczesnego prezydenta Indii Pranaba Mukherjee w 2017 roku.

Misja kosmiczna PSLV C37 miała na celu umieszczenie 104 satelitów na orbicie heliosynchronicznej 15 lutego 2017 roku[3]. Satelity należały do sześciu państw i było istotne, aby nie tylko pomyślnie umieścić satelity na odpowiedniej orbicie bez kolizji, ale także udokumentować te działania jako dowód poprawnego wykonania zadania. Nagranie wideo z wypuszczenia satelitów musiało być przejrzyste i czytelne i Subhie powierzono właśnie to zadanie[2]. Start rakiety zakończył się sukcesem i został nagrany przez osiem różnych kamer umieszczonych na statku. Nagranie zostało przetworzone, skompresowane i następnie wysłane w kierunku Ziemi. Wideo zostało odkodowane i odtworzone w czasie rzeczywistym w momencie kiedy satelity były wypuszczane. Kolejno nagranie zostało przesłane do sieciowego repozytorium VSSC(inne języki)[2].

W marcu 2017 roku Varier była jedną z trzech naukowczyń (Anatta Sonney, B. Codanayaguy i Varier) wybranych do odebrania nagrody z rąk prezydenta Indii[3]. W Międzynarodowy Dzień Kobiet w 2017 roku w Nowym Delhi odebrała nagrodę Nari Shakti Puraskar(inne języki) z rąk prezydenta Pranuba Mukherjee w Rashtrapati Bhavan[4]. Każda z inżynierek dodatkowo dostała 100 000 rupii indyjskich[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Varier i jej mąż Raghu mają dwójkę dzieci. Jej mąż także pracuje w Centrum kosmicznym Vikram Sarabhai(inne języki) i we dwójkę żyją w Ambalamukku blisko miasta Kowdiar(inne języki)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b VSSC Engineer Subha Varier conferred with Nari Shakti Puraskar [online], pib.gov.in [dostęp 2023-04-03].
  2. a b c d e f Cruising through constraints, this Malayali brings home laurels, „The Times of India”, 6 marca 2017, ISSN 0971-8257 [dostęp 2023-04-03].
  3. a b International Women’s Day: 33 unsung sheroes to be awarded Nari Shakti Puraskaar [online], India Today [dostęp 2023-04-03] (ang.).
  4. Nari Shakti Awardees- Ms. Subha Varier. G, Kerela | Ministry of Women & Child Development [online], wcd.nic.in [dostęp 2023-04-04].