Sunius bouddha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sunius bouddha
Coiffait, 1978
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

żarlinki

Plemię

Paederini

Podplemię

Medonina

Rodzaj

Sunius

Gatunek

Sunius bouddha

Synonimy
  • Hypomedon bouddha Coiffait, 1978

Sunius bouddha – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny żarlinków (Paederinae).

Gatunek ten opisany został w 1978 roku przez H. Coiffaita jako Hypomedon bouddha. W 2011 roku jego redeskrypcji dokonał V. Assinga[1].

Chrząszcz o ciele długości 3,4 mm, ubarwiony czarniawobrązowo z rudożółtymi czułkami, żółtawymi odnóżami i rudobrązowymi krawędziami tylnymi oraz kątami barkowymi pokryw. Bardzo słabo poprzeczna głowa jest w części przedniej grubo i bardzo gęsto, a w tylnej bardzo rzadko punktowana. Przedplecze węższe od głowy. Pokrywy długości od 0,6 długości przedplecza, z tyłu widocznie rozszerzone. Tylne skrzydła całkiem zredukowane. Wyraźnie szerszy od pokryw odwłok jest pozbawiony palisady włosków na siódmym tergicie. Samiec ma edeagus z długimi, prostymi, tylko na szczycie silnie zakrzywionymi zesklerotyzowanymi strukturami wewnętrznymi, a wyrostkiem brzusznym krótszym i grubszym niż u S. cameroni, a wierzchołkowo także krótszym i grubszym niż u S. manasluensis[1].

Owad znany wyłącznie z okolic Thimphu w Bhutanie, z wysokości około 2300 m n.p.m.[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Volker Assing. The Sunius species of the Palaearctic region (Coleoptera: Staphylinidae: Paederinae). „Linzer Biologische Beiträge”. 43 (1), s. 151-193, 2011.