Czułość i swoistość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czułość i swoistość testu diagnostycznego – wartości opisujące zdolność testu do poprawnego wykrycia badanej cechy (czułość) jak też wykrycia jej braku (swoistość). Pojęcia czułości i swoistości stosuje się w badaniach naukowych, na przykład testach diagnostycznych stosowanych w medycynie.

Czułość testu to stosunek wyników prawdziwie dodatnich do sumy prawdziwie dodatnich i fałszywie ujemnych. Czułość 100% w przypadku testu medycznego oznaczałaby, że wszystkie osoby chore lub ogólnie z konkretnymi poszukiwanymi zaburzeniami zostaną rozpoznane. Pojęcie interpretuje się jako zdolność testu do prawidłowego rozpoznania choroby tam, gdzie ona występuje[1][2].

Swoistość testu to stosunek wyników prawdziwie ujemnych do sumy prawdziwie ujemnych i fałszywie dodatnich[1][2]. Swoistość 100% oznaczałaby, że wszyscy ludzie zdrowi w wykonanym teście diagnostycznym zostaną oznaczeni jako zdrowi. Test o wysokiej swoistości cechuje niski błąd pierwszego rodzaju.

Zarówno czułość jak i swoistość testu są ważnymi wskaźnikami dokładności testu i osobno nie dają pełnego obrazu; tylko wspólnie dają one pojęcie o stopniu zaufania, jakim można darzyć dany test.

Tabela krzyżowa testu diagnostycznego :

Stan (np. choroba)
Określona jako "złoty" standard.
Prawdziwy Fałszywy
Wynik
testu
Dodatni Prawdziwie dodatni Fałszywie dodatni → Wartość predykcyjna dodatnia
Ujemny Fałszywie ujemny Prawdziwie ujemny → Wartość predykcyjna ujemna

Czułość

Swoistość

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Robert Beaglehole, Ruth Bonita, Tord Kjellstrom: Podstawy epidemiologii. Łódź: Instytut Medycyny Pracy, 1996, s. 108. ISBN 83-86052-71-6.
  2. a b Miquel Porta: A Dictionary of Epidemiology. Oxford: International Epidemiological Association – Oxford University Press, 2008. ISBN 978-0-19-531449-6.