Synagoga Karo w Safedzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Synagoga Karo
Ilustracja
Biblioteka w synagodze Karo
Państwo  Izrael
Miejscowość Safed
Data budowy XVI wiek
Tradycja sefardyjska
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Synagoga Karo”
Ziemia32°58′08,0″N 35°29′30,1″E/32,968900 35,491700

Synagoga Karo w Safedzie – czynna synagoga w Safedzie, na północy Izraela. Znajduje się przy ulicy Alkabec na Starym Mieście. Synagoga jest poświęcona słynnemu rabinowi Józefowi Karo, który był jedną z najważniejszych osobistości w historii halachy (żydowskiego prawa), nadal będąca wielkim autorytetem dla społeczności żydowskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Według tradycji synagoga została wybudowana w XVI wieku i była używana przez słynnego kabalistę i rabina Józef Karo. Znajduje się ona przy ulicy Alkabec na Starym Mieście Safedu. Legenda mówi, że w małym pokoju synagogi, rabin Karo miewał nocne wizyty aniołów, które zachęcały go do prawości, ascezy i studiowania kabały. Trzęsienie ziemi w Galilei (1837) zniszczyło budynek. Został on odbudowany w 1847 roku. Równocześnie wybudowano wówczas sąsiednią jesziwę poświęconą naukom rabina Karo[1]. W 1903 roku budynek odnowiła i rozbudowała rodzina Ben-Szimon, która do dzisiaj zarządza budynkiem[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Synagoga jest małym kamiennym budynkiem. Wewnątrz znajdują się Aron ha-kodesz z trzema zwojami Tory – po prawej stronie jest liczący sobie 200 lat zwój z Persji, środkowy pochodzi z Iraku i liczy sobie 300 lat, a z lewej strony umieszczono pochodzący sprzed 500 lat zwój hiszpański[3].

Nabożeństwa[edytuj | edytuj kod]

Współcześnie synagoga służy jako miejsce modlitw dla chasydów i Żydów sefardyjskich. Odbywają się w niej regularne modlitwy, wykłady, ćwiczenia i różnorodne zajęcia edukacyjne. Jest ona zamknięta dla turystów w szabaty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Synagogi Sefardyjskie (hebr.). W: Ynet [on-line]. [dostęp 2013-09-28].
  2. Yosef Caro Synagogue (ang.). W: Safed Website [on-line]. [dostęp 2013-09-29].
  3. Andrew Humphreys; Neil Tilbury: Izrael i terytoria palestyńskie. Bielsko-Biała: Pascal, 2000, s. 360. ISBN 83-87696-88-9.