Obniżenie podlaskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Synekliza podlaska)

Obniżenie podlaskie – depresją powierzchni cokołu krystalicznego platformy wschodnioeuropejskiej.

Leży na południe od wyniesienia mazurskiego, prawie w całości na terenie Polski. Jest to depresja wydłużona w kierunku wschód–zachód, o osi nachylonej na zachód. Powierzchnia krystaliniku na wschodzie leży na głębokości ok. 500 m, na zachodzie – ok. 4000 m. Obniżenie podlaskie jest asymetryczne – jego oś leży bliżej południowego skrzydła. Północne skrzydło jest łagodne; na południowym występuje kilka dużych, równoleżnikowych uskoków oddzielających obniżenie od zrębu Łukowa. Granicami obniżenia podlaskiego są: na północy wychodnie spągu skał osadowych na powierzchni podpermskiej, na południu wymieniona już strefa dyslokacyjna[1]. Pokrywę tworzą skały ediakaru, starszego paleozoiku, permu, jury, kredy, trzeciorzędu i czwartorzędu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ewa Stupnicka, Marzena Stempień-Sałek, Geologia regionalna Polski, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2016, s. 49, ISBN 978-83-235-2022-1.
  2. Polska. Warunki naturalne. Budowa geologiczna, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2023-07-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ewa Stupnicka, Marzena Stempień-Sałek: Geologia regionalna Polski, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, wyd. 4 zmienione, Warszawa 2016, ISBN 978-83-235-2022-1