System śledzenia aplikacji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

System śledzenia kandydata (ang. applicant tracking system, ATS) – aplikacja, która umożliwia elektroniczną obsługę potrzeb rekrutacji. Systemy ATS są bardzo podobne do systemów CRM (systemów zarządzania relacjami z klientami), ale przeznaczone są do zarządzania relacjami z kandydatami do pracy.

Prawie wszystkie duże firmy korzystają przynajmniej częściowo z różnych form systemów śledzenia aplikacji do zbierania aplikacji kandydatów i zarządzania nimi. Niektóre firmy korzystają ze specjalnych dedykowanych systemów ATS (np. HR w branży IT wykorzystują systemy sprawdzające umiejętności programistyczne kandydatów).

Podstawową funkcją ATS jest zapewnienie gromadzenia i przechowywania danych w centralnej bazie danych. Aplikacje kandydatów są zazwyczaj gromadzone poprzez zewnętrzny formularz udostępniony przez aplikację ATS dla firmy rekrutującej. Większość właścicieli serwisów z ogłoszeniami pracy współpracuje z producentami aplikacji ATS i w ten sposób umożliwia swoim klientom migrację danych z jednego systemu do drugiego.

Funkcjonalność systemów śledzenia aplikacji nie ogranicza się do gromadzenia i eksploracji danych. Oprócz tego systemy ATS pozwalają na nawet całkowitą automatyzację procesu rekrutacji.