System SENT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

System SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu) – teleinformatyczny system monitorowania przewozu towarów wrażliwych utworzony przez Krajową Administrację Skarbową[1].

Wdrożenie systemu SENT stanowi realizację Ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz.U. z 2023 r. poz. 104). Nakłada ona na podmioty przewożące tzw. towary „wrażliwe” na i przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązek dokonania zgłoszenia takiego przewozu do elektronicznego rejestru oraz jego uzupełniania i aktualizacji[1].

Wykaz towarów objętych systemem monitorowania SENT obejmuje m.in.[2]:

  • paliwa silnikowe, opałowe
  • oleje smarowe
  • alkohol etylowy
  • susz tytoniowy

Wykonane przejazdy są rejestrowane poprzez urządzenia ZSL, które przesyłają dane geolokalizacyjne do rejestru SENT[3].

Obsługa systemu[edytuj | edytuj kod]

Obsługa systemu SENT jest możliwa poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC)[4] i dokonywana jest poprzez elektroniczną usługę e-Przewóz[1]. Powstały także dedykowane aplikacje mobilne do obsługi zgłoszeń w systemie SENT – Aplikacja Kierowcy SENT-GEO przeznaczona dla kierowców i przewoźników, a także Aplikacja SENT DOSTAWY dedykowana dla odbiorców towarów zgłoszonych w rejestrze SENT[5]. Możliwe jest również przekazywanie danych lokalizacyjnych do systemu SENT w ramach korzystania z systemu e-TOLL[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]