System autonomiczny (Internet)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy systemów autonomicznych w informatyce. Zobacz też: inne znaczenie tej nazwy.

System autonomiczny (ang. Autonomous System, AS) to zbiór prefiksów (adresów sieci IP) pod wspólną administracyjną kontrolą, w którym utrzymywany jest spójny schemat trasowania (ang. routing policy). Oryginalna definicja zawarta w RFC 1771 ↓ odnosi się do sieci lub grupy sieci opartych na protokole IP, lecz została później zmieniona w RFC 1930 ↓.

AS jest wykorzystywany w protokołach trasowania dynamicznego, głównie w BGP. Administrator przy konfiguracji routera podaje numer AS (ang. Autonomous System Number ASN), w którym działa dany protokół. W następnym kroku podaje adresy sieci, które są wykorzystywane przez protokół trasowania do wymiany informacji z innymi routerami w danym obszarze AS.

Pierwotnie numery AS mieściły się w dwóch bajtach, co ograniczało pojemność systemu do 65536, przy czym zakres od 64512 do 65534 zarezerwowano do celów prywatnych. W 2007 roku RFC 4893 ↓ wprowadziło 4-bajtowe numery AS znacznie zwiększając dostępną pulę. W tej chwili aktywnych jest około 40.000 różnych numerów AS, w zdecydowanej większości 2-bajtowych z oryginalnej puli.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]