Szkoła uczuć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy amerykańskiego filmu fabularnego. Zobacz też: artykuł o inne znaczenia tego terminu.
Szkoła Uczuć
A Walk to Remember
Gatunek melodramat
Rok produkcji 2001
Data premiery Stany Zjednoczone 25 stycznia 2002
Polska 28 czerwca 2002
Kraj produkcji USA
Język angielski
Czas trwania 101 min
Reżyseria Adam Shankman
Scenariusz Karen Janszen na podstawie powieści Nicholasa Sparksa pod tytułem "Jesienna miłość"
Główne role Mandy Moore Shane West
Muzyka Shane West Jeff Cardoni Mervyn Warren Mandy Moore – wykonanie piosenek
Zdjęcia Julio Macat
Scenografia Linwood Taylor Burton Rencher Douglas Hall
Kostiumy Douglas Hall
Montaż Emma E. Hickox
Produkcja Denise Di Novi Hunt Lowry
Wytwórnia DiNovi Pictures
Gaylord Films
Pandora Cinema
Warner Bros. Pictures
Dystrybucja Vision Film Distribution
Budżet $11 mln (szacowany)[1]
Przychody brutto $41 mln (USA)[1]
Nagrody
MTV Movie Award,
Teen Choice Award

Szkoła uczuć (A Walk to Remember) – amerykański film fabularny (melodramat) z 2002 roku, w reż. Adama Shankmana z Mandy Moore i Shane West w rolach głównych. Film powstał na kanwie powieści Nicholasa Sparksa Jesienna miłość.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Każdej wiosny w małym portowym miasteczku Beaufort w Północnej Karolinie, kiedy wiatr od morza niesie zapach soli i sosnowej żywicy, Landon Carter wspomina swoje młodzieńcze lata spędzone w tamtejszej szkole średniej oraz Jamie Sullivan, dziewczynę, która zmieniła jego życie.

Jamie była pierwszą i ostatnią osobą, którą Landon najprawdopodobniej darzył prawdziwym uczuciem. Poważna i konserwatywna – była zupełnie inna, niż szkolne koleżanki i nigdy nie dbała o to, by być taka, jak one. Jej wiara w siebie nie była uzależniona od opinii innych. Była córką miejscowego pastora Kościoła baptystów i nie obawiała się okazywania, że wiara jest dla niej najważniejszą dziedziną życia, nawet jeśli odbywało się to kosztem nowych przyjaźni. Interesowała się astronomią i miała wiele romantycznych marzeń.

Landon był zupełnie inny i dorastał w innym otoczeniu. Był młodym, lekkomyślnym człowiekiem, który nie wiedział, czego chce od życia. Przez szkołę "prześlizgiwał" się właściwie dzięki swojemu wyglądowi i tupetowi. Jego koledzy zabawę znajdowali w upokarzaniu tych, którzy nie odpowiadali ich standardom. Wyśmiewali się również z niemodnych ubrań Jamie i jej skromnego stylu bycia.

Kiedy Landon otrzymał karę za przestępstwo w postaci udzielania korepetycji uczniom podstawówki, pomagania woźnym i uczestnictwie w wiosennym spektaklu Klubu Dramatycznego, przyszło mu bliżej poznać Jamie, która również grała w tym przedstawieniu i była wolontariuszką. Podczas wspólnej pracy, młodzi wiele się od siebie nauczyli. Wkrótce zdali sobie sprawę z tego, że są w sobie zakochani.

Miłość Landona i Jamie została jednak wystawiona na próbę. Ojciec Jamie był bardzo nieprzychylny ich związkowi, ponieważ Jamie była od jakiegoś czasu chora na raka i ciążyła nad nią wizja śmierci. Gdy Landon dowiedział się o chorobie, postanowił, że nie opuści Jamie. Postarał się, aby krótkie życie, jakie jej pozostało, jak najobficiej wypełnić szczęściem.

Obsada i ekipa[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Twórcy filmu[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b A Walk to Remember (2002) (ang.). imdb.com. [dostęp 2018-01-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]