Szpital MSWiA w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie
Typ szpitala

szpital resortowy

Państwo

 Polska

Adres

ul. Kronikarza Galla 25
30-053 Kraków

Dyrektor

dr n. med. Michał Zabojszcz

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie”
Ziemia50°04′18,9480″N 19°54′47,2320″E/50,071930 19,913120
Strona internetowa

Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie – podstawowa jednostka organizacyjna Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA w Krakowie.

Lista oddziałów szpitalnych[edytuj | edytuj kod]

 • Izba Przyjęć i Pomocy Doraźnej
 • Oddział Anastezjologii i Intensywnej Terapii
 • Oddział Chirurgiczny
 • Oddział Urazowo-Ortopedyczny
 • Oddział Okulistyczny
 • Oddział Chorób Wewnętrznych i Geriatrii
 • Oddział Neurologiczny
 • Oddział Psychoterapii
 • Oddział Ginekologiczny
 • Oddział Geriatrii

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szpital został wybudowany przez Siostry Miłosierdzia w latach dwudziestych XX wieku i uroczyście poświęcony 21 maja 1929 roku. Siostry prowadziły szpital do października 1940 roku, kiedy to Niemcy zarekwirowali go dla swoich potrzeb zdrowotnych. W styczniu 1945 roku, opuszczając Kraków, Niemcy wywieźli znaczną część urządzeń szpitalnych. Po nich szpital zajęły wojska radzieckie dla swoich chorych i rannych. Dopiero w 1947 roku cały obiekt przejął resort spraw wewnętrznych PRL z przeznaczeniem na leczenie własnych pracowników. Po remoncie zdewastowanego obiektu, w styczniu 1948 roku ponownie otwarto szpital, jako czterooddziałowy na 129 łóżek z przychodnią przyszpitalną. Pracowało weń wówczas 21 lekarzy i 39 pielęgniarek. Oddział Wewnętrzny dysponował 34-ma łóżkami, Oddział Chirurgiczny 35-ma łóżkami, Oddział Ginekologiczno-Położniczy 30-toma i Oddział Skórno-Wenerologiczny również 30-toma łóżkami.

Szybko jednak szpital okazał się zbyt mały w stosunku do powojennych potrzeb. Liczba korzystających z usług zdrowotnych podopiecznych rosła i rozszerzał się przekrój schorzeń. Podjęto więc decyzję o rozbudowie szpitala i w ten sposób w 1952 roku oddano do użytku drugi budynek i przewiązkę. W nowym budynku umieszczono Oddział Gruźliczy działający do 1959 roku. W związku z dużym przyrostem naturalnym powstało zapotrzebowanie na łóżka pediatryczne i w 1953 roku uruchomiono Oddział Chorób Dzieci, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W styczniu 1963 roku otwarto Oddział Neurologiczny, również nadal działający. Później powstał Oddział Anastezjologii i Intensywnej Terapii, a następnie Oddział Psychoterapii[1]. Kolejnymi powstałym oddziałem funkcjonującym do dziś jest przekształcona z SOR Izba Przyjęć i Pomocy Doraźnej oraz Oddział Urazowo-Ortopedyczny.

Szpital funkcjonuje w ramach Zakładu Opieki Zdrowotnej MSW od 1990 roku, kiedy ten powstał z przekształcenia Szpitala-Polikliniki Zarządu Zdrowia i Spraw Socjalnych WUSW w Krakowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Archiwalna strona szpitala. [dostęp 2013-04-17].