Przejdź do zawartości

Szuryzm

Brak wersji przejrzanej
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Szuryzm – określenie w slangu internetowym na specyficzną mieszanckę poglądów, charakteryzujących się radykalnie[1] prawicową (lub rzadziej radykalnie lewicową) samoidentyfikacją, skrajnym indywidualizmem[2], odrzuceniem nauki, zanegowaniem wartości kultury cywilizacji zachodniej[3][4], często wykazywaniem przesadnej rusofilii w nadziei na ukazanie Rosji jako alternatywy dla odrzucanego świata zachodniego. Istnieją publikacje wskazujące na finansowanie środowisk szurów przez Kreml czy wręcz zarzucające sterowanie tymi ruchami wprost z Moskwy[5][6].

Znaczenie wąskie

[edytuj | edytuj kod]

Najczęściej określenie to stosowane jest na jeden z nurtów antysystemowej prawicy i tworzących go ultraradykalnych grup. Największą z nich są tzw. Rodacy Kamraci, skupieni wokół kontrowersyjnego aktora Wojciecha Olszańskiego[7]. Grupa łączy w sobie radykalny antysemityzm, antypolonizm, wrogość do USA i Izraela. Jej liderzy głoszą poglądy antynaukowe, najmocniej promując postawy antyszczepionkowe. Mimo przyoblekania się w barwy narodowe, często liderzy w swych wypowiedziach roztaczają wizję kolaboracji z Rosją w przypadku jej ataku na Polskę czy wykazują sentyment do okresów gdy Polska nie była suwerenna - jak czasy zaboru rosyjskiego lub PRL. Inną grupą określaną mianem szurów jest Konfederacja Korony Polskiej pod przywództwem Grzegorza Brauna. Często wystawiała ona w wyborach kandydatów z środowisk określanych mianem szurów, m.in. usiłowała wystawić w wyborach do parlamentu liderkę stowarzyszenia Stop NOP Justynę Sochę[8]

Charakterystyczne dla tego nurtu są silne sprzeczności. Przykładem jest silny antypolonizm wynikający z frustracji narosłej wskutek odrzucenia szuryzmu przez polskie społeczeństwo przy jednoczesnym kreowaniu się na środowisko patriotyczne, czy niespójność deklarowanych poglądów z własnymi działaniami (przykładowo: rozwiązły tryb życia[9] rzekomo "konserwatywnego" Janusza Korwin-Mikkego).

W środowisku tym afirmacją cieszą się zachowania przemocowe i agresywne, do czego często zachęcają swoim zachowaniem sami liderzy[10].

Znaczenie szersze

[edytuj | edytuj kod]

Terminu szur używa się też do bardzo różnych grup społecznych charakteryzujących się antynaukową postawą: płaskoziemców, ruchy antyszczepionkowe, "obywateli świata", aktywistów antysamochodowych, zwolenników altmedu, fundamentalistów religijnych negujących postęp techniczny, zwolenników teorii spiskowych itp. Z reguły intencją użycia tego słowa w dyskusji jest chęć zdyskredytowania poprzez wskazanie w argumentacji oponenta wady w postaci antynaukowości jego poglądów[11].

  1. n, szur I - Wielki słownik języka polskiego PAN [online], wsjp.pl [dostęp 2024-10-07] (pol.).
  2. OJ UW - szuryzm [online] [dostęp 2024-10-07] (pol.).
  3. QAnon też kiedyś budził śmieszność. Przegląd rodzimych szurów, foliarzy i teoriospiskowców [online], Noizz, 16 stycznia 2021 [dostęp 2024-10-07] (pol.).
  4. y, WSTĘPNIAK: „Szury”, „foliarze”, „COVID-idioci”. Jak dyskutować z wyznawcami spiskowych teorii? [online], Kultura Liberalna, 7 września 2020 [dostęp 2024-10-07] (pol.).
  5. Julia Dauksza, Mariusz Sepioło, Orkiestra Putina: Dyrygenci i chórek [online], FRONTSTORY.PL, 31 marca 2022 [dostęp 2024-10-07] (pol.).
  6. Mateusz Mazzini, Trolle zmieniają front. Antyszczepionkowcy sieją propagandę Kremla [online], www.polityka.pl, 2022 [dostęp 2024-10-07] (pol.).
  7. "Jaszczur" w więzieniu. Kamraci przejdą do historii? [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-10-07] (pol.).
  8. Roszady w Konfederacji. Justyna Socha nie wystartuje w wyborach [online], Wprost, 5 lipca 2023 [dostęp 2024-10-07] (pol.).
  9. Wszystkie kobiety Korwin-Mikkego [online], Fakt, 10 stycznia 2015 [dostęp 2024-10-07] (pol.).
  10. Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2024-10-07].
  11. Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2024-10-07].