Tłusty wtorek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy obrazu Paula Cézanne’a. Zobacz też: Mardi Gras.
Tłusty wtorek
Ilustracja
Autor Paul Cézanne
Rok wykonania 1888
Technika wykonania Olej na płótnie
Rozmiar 102 × 81 cm
Muzeum Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie
Miejscowość Rosja Moskwa

Tłusty wtorek (fr. Mardi Gras lub Pierrot et Arlequin) – obraz francuskiego malarza Paula Cézanne’a z roku 1888, znajdujący się w zbiorach Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie[1].

W okresie powstania obrazu artysta był daleki od realizowania dynamicznych motywów podejmowanych w młodości. Mimo to, niedługo przed rokiem 1890, zapewne z uwagi na zamiłowanie dorastającego syna do teatru, stworzył kilka obrazów, które przedstawiały aktorów w malowniczych kostiumach comedii dell’arte. Na wielu z nich umieścił tylko jedną postać (Arlekin, 1888). Inne jak ten, prezentuje dwóch komików – Arlekina (po prawej, z rysami syna Paula) i Pierrota (po lewej, z twarzą Louisa Guillaume’a, przyjaciela rodziny). Obraz ten był dla Cézanne’a bardzo ważny i zanim przystąpił do pracy nad nim, sporządził wiele jego szkiców ołówkiem, akwarelą i olejem.

Strój Arlekina w czarne i czerwone romby daje efekt niezwykłej żywości. Ściana będąca tłem dla postaci, namalowana w łagodnych odcieniach zieleni, kontrastuje z bardziej określonymi i wyrazistymi barwami strojów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]