Ta' Kaċċatura
Ta’ Kaċċatura – kompleks archeologiczny na obrzeżach Birżebbuġa, na południu Malty. Obejmuje wiejską willę rzymską i kilka podziemnych cystern.
Opis
[edytuj | edytuj kod]Pozostałości starożytnych budowli znajdują się na długim, płaskim grzbiecie otoczonym dwiema dolinami: Wied Dalam na północnym wschodzie i Wied Żembaq na południowym zachodzie. Na końcu tego samego grzbietu dwie doliny dochodzą do morza, do Zatoki św. Jerzego. Tam też na wzgórzu znajduje się prehistoryczne Borġ in-Nadur. Po drugiej stronie Wied Dalam leży Għar Dalam i znajdujące się tam muzeum.
W kwietniu 1881 r. Stała Komisja Archeologiczna wezwała do wykopalisk w Ta’ Kaċċatura i Mnajdra[1]. Komisja doradziła rządowi maltańskiemu zakup terenu od jego najemcy. Tak się też stało: ziemia została zakupiona przez rząd maltański „w celach archeologicznych” na podstawie umowy z 12 grudnia 1881 r. Ta’ Kaċċatura to jedno z najwcześniejszych stanowisk archeologicznych na Malcie, które zostało zakupione przez władze, aby zapewnić jego ochronę.
Wykopaliska
[edytuj | edytuj kod]Ta’ Kaċċatura została zakupiona w 1881 r., ale prace wykopaliskowe w ciągu następnych dwóch lat koncentrowały się na Borġ in-Nadur. Wzniesiono jedynie mur ochronny wokół największej cysterny willi, ukończony do 18 listopada 1882 r.[1] Do końca XIX w. nie prowadzono niemal żadnych prac. Badania wznowiono dopiero w 1915 roku pod kierownictwem Thomasa Ashby’ego i Temi Żammita. Opisy Ashby’ego pozostają głównymi źródłami informacji o wiejskiej willi. Była ona mniejsza niż większość podobnych obiektów, takich jak San Pawl Milqi i Żejtun. Jest to jedno z najmniej poznanych zabytków rzymskich na wyspie. Wydaje się, że willa została zbudowana we wczesnym okresie rzymskim, jednak pozostałości innych budynków wykorzystują technikę opus africanum, która jest związana z budowlami fenickimi i punickimi odnalezionymi w Kartaginie i Motji[2] Jest to również jedyna rzymska willa wiejska na wyspie z dostępną dużą wykutą w skale cysterną. Na terenie willi odnaleziono również części sprzętu do produkcji oliwy z oliwek, świadczące o powiązaniach tego miejsca z jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki na rzymskiej Malcie[2].
Wydaje się, że willa została zbudowana i była zamieszkiwana w okresie punickim i rzymskim. Główne pomieszczenia budynku zbudowane są wokół kwadratowego dziedzińca z perystylem[3]. Otaczały go karbowane filary wykute w wapieniu koralowym. Być może istniało wyższe piętro, gdyż zachowały się ślady klatki schodowej prowadzącej z dziedzińca. Ashby odnalazł dowody istnienia co najmniej dziesięciu stopni, z których każdy wznosił się na wysokość dziewięciu cali[4].
Pod centralnym dziedzińcem znajduje się kwadratowa cysterna nakryta płaskim sklepieniem[3]. Został ona wykonana z surowych kamieni i osadzona w zaprawie. Niestety, ten element wyposażenia willi uległ zniszczeniu w czasie wykopalisk na początku drugiej dekady XX wieku. Ta cysterna zdaje się być połączona z inną, prawdopodobnie wcześniejszą cysterną w kształcie dzwonu[4].
Najciekawsza i największa cysterna na wodę znajduje się nieco powyżej willi. Ma wymiary około dziesięciu na dziesięć metrów i głębokość czterech metrów. Dach wsparty jest na dwunastu dużych kwadratowych filarach. Jest to jedna z najbardziej imponujących budowli z okresu punicko-rzymskiego, które przetrwały na Malcie[3].
Wokół cysterny istnieje ochronny mur graniczny, który został uwzględniony na mapach geodezyjnych tego obszaru z początku XX wieku. Przypuszczalnie powstał on po wywłaszczeniu terenu w 1881 r.[3] Wzniesienie muru było jednym z najwcześniejszych środków ochronnych podjętych w celu zabezpieczenia stanowiska archeologicznego na Malcie[3]. Odrestaurowany kilka lat wcześniej obiekt również doznał znacznych zniszczeń w czasie II wojny światowej[5].
Na zachodnim krańcu willi znajdują się pozostałości pras, wykutych w skale kadzi, kanałów i koryt, co wyraźnie wskazuje, że obszar ten był głównym obszarem działalności rolniczej wokół willi[3]. Nie podjęto żadnej próby sporządzenia mapy zasięgu terenu zarządzanego z tej willi. Ashby zasugerował, że „…naturalna droga dostępu do [willi] znajduje się po południowo-wschodniej stronie, idąc w górę doliny od zatoki Birżebbuġa”[4]. Faktycznie po tej stronie kompleksu willi znaleziono pozostałości rozbudowanego wejścia[4].
Dostęp i renowacja
[edytuj | edytuj kod]Pierwotny dostęp do tego miejsca znajdował się z dna doliny. Najdogodniejszą drogą dojazdową w XIX wieku była wąska ścieżka, która pojawia się na mapach geodezyjnych z początku XX wieku[3]. Ta ścieżka biegła prosto przez grań, od Wied Dalam, obok willi, a potem dalej do Wied Żembaq. Ścieżka następnie łączyła się z siecią wiejskich dróg prowadzących do Birżebbuġa, Ħal Għaxaq i Gudja. Teren wywłaszczony w 1881 r. przylegał do ścieżki i intencją państwa było również zapewnienie publicznego dostępu do tego terenu. Ponieważ w Wied Dalam powstała instalacja do magazynowania paliw, północny kraniec ścieżki został przez nią zablokowany. Brak również dostępu do ścieżki od południa[3]. Aby dziś dotrzeć do miejsca, gdzie znajdują się obiekty zabytkowe, trzeba przejść przez teren prywatny[3]. Nierzadkie są konflikty między osobami odwiedzającymi stanowisko a właścicielami posesji i prywatnej drogi[3].
Rzymska willa Ta 'Kaċċatura została wpisana na listę ryzyka ICOMOS ze współczynnikiem ryzyka na poziomie 4, a miejsce opisano jako noszące „poważne oznaki ryzyka”, chociaż ich usunięcie oceniono jako nadal możliwe[6]. W 2018 roku Heritage Malta naprawiło mur graniczny wokół cysterny[7]. W 2019 roku ogłoszono projekt mający na celu poprawę dostępności między Għar Dalam, Ta’ Kaċċatura, Borġ in-Nadur i innymi pobliskimi miejscami. Prace obejmują stworzenie pełnego cyfrowego modelu rzymskiej willi Ta’ Kaċċatura i pobliskich miejsc, archeologiczne oczyszczenie stanowiska oraz dalsze badania archeologiczne na wybranych obszarach w obrębie stanowiska i wokół niego[8].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Anton Bugeja. Ancient mosaic pavement discovered at Notabile: A historical appreciation. „Melita Historica”. XIV, s. 53–66, 2004.
- ↑ a b A glimpse of life in Roman Malta [online], web.archive.org, 5 lutego 2018 [dostęp 2023-04-09] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-05] .
- ↑ a b c d e f g h i j Reuben Grima. Can we go to Ta’ Kaċċatura?. „Malta Archaeological Review”. 2, s. 11–13, 1997. Malta Archaeological Society, University of Malta.
- ↑ a b c d Thomas Ashby. Roman Malta. „Journal of Roman Studies”, s. 52–66, 1915.
- ↑ Claudia Sagona: Punic Antiquities of Malta and Other Ancient Artefacts Held in Ecclesiastic and Private Collections. T. 2. Peeters Publishers, 2006, s. 29. ISBN 90-429-1703-2.
- ↑ Malta – ICOMOS World Report on Monuments and Sites in Danger 2001: Heritage @ Risk. ICOMOS, 2001. [dostęp 2019-03-15].
- ↑ Heritage Malta: Heritage Malta – Posts. Facebook, 2 August 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (17 March 2019)]. Cytat: Work in progress at Ta’ Kaccatura near Ghar Dalam ... repairing a hundred year old boundary wall around a Roman cistern. Heritage Malta’s skilled and qualified tradesmen, and MCAST students, are carrying out the work
- ↑ Monique Agius , Watch: Prehistoric bones accidentally unearthed at Għar Dalam [online], Newsbook, 6 lutego 2019 [dostęp 2023-04-09] (ang.).