Dyskusja:Fenoloftaleina
Zagadnieniami chemicznymi w Wikipedii zajmuje się Projekt Chemia. Jeżeli masz uwagi, wątpliwości lub zastrzeżenia dotyczące aspektów chemicznych w tym artykule, napisz o tym na stronie dyskusji Projektu Chemia. Przeczytaj również zalecenia i wskazówki dotyczące treści chemicznych. |
pH
[edytuj kod]Bardzo ciekawą sprawą jest tabelka "Właściwości fenoloftaleiny przy różnych pH", z której dowiedzieć się możemy o istnieniu kwasów o pH poniżej 0....
- Cieszę się, że dowiedziałaś się czegoś nowego i ciekawego! :-) Michał Ski (dyskusja) 08:07, 3 cze 2009 (CEST)
- Polecam artykuł Skala pH. JoteMPe dyskusja 08:10, 3 cze 2009 (CEST)
Miareczkowanie
[edytuj kod]Wydaje mi się, że fenoloftaleiny się używa raczej do miareczkowania roztworów kwasowych a nie zasadowych - ok. trzy krople fenoloftaleiny na ok. 100cm3 roztworu kwasu (np. octowego). Z biurety sobie kapie NaOH - w punkcie końcowym miareczkowania utrzymuje się jasnoróżowe zabarwienie, które łatwo zaobserwować. W drugą stronę (tj. gdy nie znamy stężenia zasady, miareczkujemy ją kwasem) jest mniej praktycznie - oko przyzwyczaja się do delikatnie malinowego koloru roztworu i ciężko jest jednoznacznie okreslić: "czy ten roztwór się już odbarwił teraz, czy jeszcze nie, czy już dawno?".
Jak się ze mną zgadzacie, to wypadałoby zmienić ;) (nawet grafika przy art. miareczkowanie potwierdzałaby moją drogę miareczkowania ;D). Szczypek (dyskusja) 11:17, 8 gru 2009 (CET)
- To, co opisujesz wyżej, to tzw. badania własne, których nie wolno publikować w Wikipedii. Artykuły należy opierać o solidne źródła, w przypadku nauk ścisłych - publikacje naukowe i podręczniki akademickie. Twoje rozumowanie jest zapewne prawidłowe, ale musisz je poprzeć źródłami. Tym niemniej dziękuję za zwrócenie uwagi na nieścisłości, opis był błędny, poprawiłem.
Sprzeczność?
[edytuj kod]„zmienia formę z bezbarwnej w środowisku kwaśnym lub obojętnym na malinowoczerwoną w środowisku zasadowym”. Tabelka pokazuje coś dokładnie odwrotnego. Jak wreszcie powinno być? Jurgi (dyskusja) 22:38, 2 sie 2010 (CEST)