Dyskusja:Jutrzyna
Zabojki w Tarnopolskiem... ekspatriacja do wsi Marienau/Marianów/Jutrzyna
[edytuj kod]Wieś zasiedlono ekspatriantami z woj.Tarnopolskiego, z miejscowości Zabojki, położonej o około 13 km na Zachód od centrum Tarnopola. Świadkowie (mieszkańcy) wspominali, że nawet całe wyposażenie z kościoła w Zabojkach, przywieziono do Marianowa. Gdyż z początku ta wieś nazywała się po polsku „Marianów”. Z kolei tutaj widzę źródło, przytaczające nazwę [Marianówka]. W Zabojkach pozostały jedynie duże, kamienne figury świętych, ksiądz uznał, że zbyt ciężkie, by można je było ewakuować. Potem tę nazwę zmieniono, jako zbyt katolicką, na "Jutrzyna". Od lepszego jutra, jakie czekać miało jej mieszkańców komunie. Zapyziała, nieprzyjemna, nieremontowana, upadająca, zdewastowana poniemiecka wieś, do lat 70-tych. Następnie młodsze pokolenie wzięło się za porządki. Informację o Zabojkach w czasie wojny, do momentu ekspatriacji, czytelnik znajdzie m.in. tu:
- http://www.niedziela.pl/artykul/12862/nd/Polska-wies-kresowa-podczas
- http://www.niedziela.pl/artykul/13152/nd/Polska-wies-kresowa-podczas
- http://www.niedziela.pl/artykul/13332/nd/Polska-wies-kresowa-podczas
Naszą rodzinę wywieziono z Zabojek na Sybir już 10 lutego 1940 (przeżyły tylko dwie osoby, dzięki ucieczkom), toteż resztę historii znam jedynie z opisów osób trzecich, z samej Jutrzyny oraz z internetu. Po wojnie, na "szczęśliwą" ekspatriację mieszkańcy Zabojek uprzednio "zasłużyć" musieli jeszcze służbą w sowieckich "Istriebitelnych Batalionach", eliminujących partyzantkę UPA w Tarnopolskiem. Dodaję załadowany właśnie do Commons dokument [świadectwo szkolne z czerwca 1946, "Marianów"], jako potwierdzenie tych danych (pochodzenie Zabojki, szkoła Marianów, w powiecie Strzelin itd). Może ktoś wprowadzi te dane do hasła ? ale nie wiem jak, by spełniało Wasze wymogi, a nie chcę z nikim tu "walczyć" --91.140.45.42 (dyskusja) 23:00, 23 maj 2013 (CEST)
- W którymś zarządzeniu lub rozporządzeniu powinna być informacja o zmianie nazwy. Linki do nich zgromadziłem w tym miejscu. Z ukłonami. Sławek Borewicz (dyskusja) 00:05, 24 maj 2013 (CEST)