Przejdź do zawartości

Dyskusja:Szmulowizna

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Granice wg MSI

[edytuj kod]

tu stoi tak:

3. Obszar "SZMULOWIZNA": Linia kolejowa wzdłuż Al. Solidarności - Markowska - linia kolejowa ze stacja, Warszawa-Wschodnia (wzdłuż granicy dzielnic Praga-Północ/Praga-Południe) do granicy gminy- linia kolejowa wzdłuż ul. Zabranieckiej i Naczelnikowskiej (granica gminy).

http://www.zdm.waw.pl/index.php?id=258

Czyli granica naturalnie przebiega po Markowskiej i jest ok. Ju poprawiłem, cza tylko potwierdzic.

  • Nie wiem po kiego grzyba Verwolf upierasz się przy parkometrach jako wyznacznikach granicy na Brzeskiej, skoro granica mentalna jak i prawdiwa idzie wzdłuż Markowskiej - Fabryki Wódek Koneser. Zdanie znajdujące się tuż pod podziałem brzmi tak jakby się odwoływało do wzmianki o wątpliwej granicy, a takiego zdania poprzedzającego to sporne nie ma. Brzmi to dziwinie i stwarza pozory bałaganu.

Data przyłączenia Szmulowizny do Warszawy

[edytuj kod]

Na podstawie jakich źródeł została podana ta data? W większości tych które znam, podawana jest data 1889r, jako rok włączenia Szmulowizny wraz Kamionkiem i Nową Pragą. "Około 1908" widziałem na razie bodajże tylko u Kasprzyckiego, którego nie raz ponosiła licentia poetica ;)

MIchałów

[edytuj kod]

Nazwa osiedla Michałów z tego co mi wiadomo umarła śmiercią naturalną z uwagi na to iż była to nazwa narzucona sztucznie przez środowiska związane z Salezjanami tylko przy drobnej pomocy ze strony komunistów (którzy o dziwo jakoś ulicy Michałowskiej nie zlikwidowali). Oczywiście mogę się mylić ale sadze że autor powinien swoją tezę poprzeć jakimiś bardziej wiarygodnymi źródłami niż strona internetowa ministrantów z Bazyliki.

Za kilkadziesiąt lat pewnie tak samo będą pisać o Rondzie Radosława iż mieszkańcy Warszawy z radością i śpiewem na ustach przyjęli zmianę jego nazwy.

Równie dobrze można stwierdzić, że nazwą narzuconą jest Szmulowizna, bo pierwotnie był tu Bojnówek. Heh, proponuję poszukać czegoś więcej o Michałowie w źródłach i jak się znajdą kontrargumenty, wtedy obalać opinie zacytowane za ministrantami jako mało wiarygodne. Nazwa Michałów jednak czasem funkcjonuje, nawet na niektórych współczesnych planach miasta (choćby z serii Copernicus PPWK-i). Porównania z rondem Radosława mało trafne. Może jednak mniej emocjonalnie na Wikipedii? Komunikat POV nadajemy artykułom naruszającym zasady neutralnego punktu widzenia w bardzo rażący sposób, a tu chyba nie ma aż takich kontrowersji. --Smyrwa (dyskusja) 04:35, 31 sie 2008 (CEST)[odpowiedz]

Nazwę Michałów nosi do dziś posterunek kolejowy na linii obwodowej. 4.11.2010 RJW

Próby wydzielenia Michałowa (od Michała Radziwiłła!) są absurdalne. Michałów jest nazwą niższego poziomu niż Szmulowizna i nie ma takiej potrzeby. Musi być zgodność z mapami historycznymi. Podobnie częścią Grochowa Małego jest Witolin, nazwany tak od Witolda Zajdla. 159.205.178.13 (dyskusja) 12:13, 1 maj 2018 (CEST) RJW[odpowiedz]

ze zgłoś błąd

[edytuj kod]

Szmulki sa znacznie mniejszym rejonem niz podajecie.Faktycznie zawarte sa w rozwidleniu ulic:Radzyminskiej i Kaweczynskiej i ciagna sie do tzw.walow,ktore sa naturalna granica z Targowkiem.Nigdy sie zreszta nie mowilo,ze Bazar Rozyckiego czy tez Dw.Wschodni lezaly na Szmulkach.Urodzilem sie tam w 1953 i juz w szkole podstawowej(126)uswiadomiono nas na ten temat.Nazwa rzeczywiscie zwiazana jest z wlascicielem tych terenow a tak dokladnie to z domami hotelowymi na obydwu ragach ulic:Lochowskiej i Siedleckiej.Tylko jeden z nich przetrwal wojne.Podaje tez i zrodlo,gdzie mozna sprawdzic wiarygodnosc moich poprawek:"Warszawska Praga-przewodnik"Michal Pilich.Wydany przez Fundacja"Centrum Europy"2005.

Zgłosił: Miroslaw Sitarek(Lochowska12m9 do 1968) 207.69.137.42 (dyskusja) 18:17, 7 wrz 2008 (CEST) E-mail;szmulkipraga@peoplepc.com[odpowiedz]

Bazar Różyckiego zdecydowanie jest poza Szmulowizną. Granicą Szmulek wg MSI jest ulica Brzeska, a historycznie nawet powinna ona iść jeszcze dalej na północ - na wysokości dawnych rogatek ząbkowskich, które stały mniej więcej w rejonie skrzyżowania Ząbkowskiej z Markowską. --Smyrwa (dyskusja) 02:11, 15 paź 2008 (CEST)[odpowiedz]

ze zgłoś błąd

[edytuj kod]

Mieszkalem na Szmulkach od urodzenia w latach 1953-1968przy ul.Lochowskiej 12m9.Jak wynika z dat zaliczylem tam Szkole Podstawowa nr.126 przy ul.Otwocka3.Nigdy z niczyich ust nie slyszalem terminu"Michalow"Niedawno pytalem o to siostre starsza ode mnie o 13 lat.Ulica Michalowska istnieje.Tam mieszkala moja babcia,tam tez sie urodzilem.Od kiedy pamietamy to nazwa Szmulki byla oficjalna i jedyna w uzyciu.

Zgłosił: Miroslaw Sitarek E-mail:szmulkipraga@peoplepc.com 207.69.137.42 (dyskusja) 19:00, 7 wrz 2008 (CEST)[odpowiedz]

TERYT podaje tak jak zgłaszający, choć opisy w Internecie raczej tak jak jest w artykule np. "Szmulki to potoczny skrót nazwy Szmulowizna - osady założonej w drugiej połowie XVIII w. przez Szmula Jakubowicza Zbytkowera". Może specjaliści warszawscy wypowiedzą się. StoK (dyskusja) 21:18, 7 wrz 2008 (CEST)[odpowiedz]
Do sprawdzenia, po odkopaniu książek. Picus viridis Odpowiedz zoilowi 22:00, 10 wrz 2008 (CEST)[odpowiedz]

Perioratywne znaczenie nazwy "Szmulowizna" i "Szmulki"

[edytuj kod]

W artykule brakuje informacji o perioratywnym znaczeniu nazwy osiedla. Nazwa powstała w okresie zaborów. Związana jest z podejrzaną postacią handlarza Szmula "Zbytkowera", który wszedł w posiadanie tej ziemi po utracie niepodległości (Warszawa i Praga znalazły się w zaborze Pruskim). Szul Zbytkower bardzo szybko podzielił i sprzedał teren. Nie wiadomo dlaczego nazwa utrzymuje się do dziś. Nazwa "Szmulki" pochodzi z rosyjskiego i związana jest z określeniem "żuliki ze Szmulek". Nazwa oddaje problem związany z tanimi czynszówkami i przetaczającymi się przez nie przypadkowymi mieszkańcami. Osiedle zostało zdominowane zbudowaną końcem I wojny światowej Bazyliką na terenie kupionym przez Michała Radziwiłła. Stąd pochodzi nazwa Michałów, która pojawiła w okresie międzywojennym. W PRLu nie mogło być mowy o zmianie nazwy osiedla na Michałów ze względów politycznych.

Pejoratywny się mówi oraz Michałów

[edytuj kod]

Słowo pochodzi od łacińskiego peior 'gorszy'. Natomiast nie należy krytykować utrzymywania się nazwy, bo to jest historia i tak jest na starych mapach. Nazwa Michałów jest nowsza i ma charakter lokalny (należy rozróżniać poziomy nazewnictwa). Nie należy wydzielać obszaru MSI, ale należy się domagać, żeby występowała ona jako część Szmulowizny, bo też historia. Posterunku kolejowego już nie ma (budynek tylko jest) ze względów technicznych, ale nazwa dzięki niemy przetrwała, podobnie jak Antoninów niedaleko. Za torami znajduje się Utrata, którą nazywają postkomunistycznie Targówkiem Fabrycznym, a nazwa Utrata jest w MSI (straszliwie zabałaganionym przez tych, co za to pieniądze wzięli) tam gdzie powinna być nazwa Antoninów (Kozia Górka Kawęczyńska faktycznie zanikła i nie jest specjalnie potrzebna). Fort znajdujący się na granicy nazywany był Utrata-Antoninów.