Przejdź do zawartości

Dyskusja:ZSU-23-4

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Uwaga redakcyjna: ciężko się zorientować, gdzie kończy się historia, a gdzie zaczyna opis techniczny. Wszystko wrzucone do paragrafu "Historia". W końcu nie wiadomo, czy opis dotyczy modelu poprzedzającego, czy omawianego. 78.10.205.80 (dyskusja) 20:28, 18 mar 2022 (CET)[odpowiedz]


Witam,

na wykładach w SORze mówiono, że "Sziłki" były użyte przeci sile żywej w konfliktach granicznych między ZSRR i ChRL. Prawda to czy peerelowska propaganda? --steifer 14:05, 8 maja 2007 (CEST)

  • Prawda. Wszystko co strzela może byc użyte przeciw ludziom. Prawa wojny są okropne. Nie wolno tylko stzrelać do ludzi pociskami "dum dum". Pozdrawiam--keriM_44 16:18, 8 maja 2007 (CEST)
    • Zakaz używwania kuli dum-dum obejmuje tylko wojsko, amerykańska policja standartowo używa tego rodzaju amunicji. Co do Szyłki, czy się da - da się, problem w tym że Szyłka jest słabo opancerzona i tak jak transporter opancerzony w walce z dobrze uzbrojonym przeciwnikiem jest bardzo narażona na zniszczenie. Mieciu K Whassup? 16:36, 8 maja 2007 (CEST)
      • zakazy zakazami, i tak wiadomo, że silniejszy ma w takich przypadkach rację i stosuje to co jest skuteczne, pociski dum-dum, wskaźnikowe, amunicję z uranem itp. Mnie akurat o te sziłki chodziło, czy rzeczywiście były używane przeciw Chińczykom. Słabe opacerzenie przecim masom piechoty to raczej mały mankament. steifer 16:50, 8 maja 2007 (CEST)
        • Słabe opancerzenie to bardzo poważny argument, walkę na zasadzie "papier, nożyczki, kamień" to się da prowadzić na papierze, w momencie kiedy piechota naprowadzi na szyłkę ogień moździerzy, artylerii lub ciężkich karabinów maszynowych 12,7mm to oznacza spory problem, bo pojazd z taką ilością elektroniki kosztował prawdopodobnie (biorąc pod uwagę relacje cenowe np PI-91/PZA Loara 2 razy więcej od czołgu. W czasie wojny sowiecko - chińskiej, sowieci najchętniej wyciągali chińską piechotę na otwartą przestrzeń i masakrowali artylerią rakietową. Mieciu K Whassup? 18:06, 8 maja 2007 (CEST)
      • Działa przeciwlotnicze są często stosowane przeciwko piechocie. ZSU-57-2 były często stosowane w takiej roli na Bliskim Wschodzie, nawet częściej niż w roli do której je zaprojektowano. W Czeczenii próbowano w tej roli używać Tunguzek. Jeśli chodzi o graniczne potyczki radziecko-chińskie jest to możliwe, aczkolwiek z jakąś publikacją potwierdzającą ten fakt chyba się nie spotkałem.Nemo5576 Dyskusja 18:15, 8 maja 2007 (CEST)
  • Odpowiem jeszcze raz - były stosowane przeciwko piechocie chińskiej. Jej duża szybkostrzelność zrobiła swoje. Rosjanie się tym nie chwalą - bo i po co, a Chiczycy też nie - bo przegrali. Stąd brak publikacji. Jest oczywistym, że w tego typu strzelaniach nie stosuje się radaru i innej elektroniki.--keriM_44 18:39, 8 maja 2007 (CEST)
    • Nie chodzi o chwalenie się czy nie, ale o weryfikowalność. Nemo5576 Dyskusja 18:42, 8 maja 2007 (CEST)
      • dZięki za wyjaśnienia, pamięć mnie jednak nie myliła, bo źródeł też nie kmam, w moich "archiwalnych" konspektach wykładów z taktyki też nie ma tego, wykładowca wspominał o tym raczej nieoficjalnie :) pozdr steifer 21:34, 8 maja 2007 (CEST)