Teatr Komedii w Budapeszcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Teatr Komedii w roku 1904
Teatr przy Szent István körút
Architekci Helmer i Fellner
Teatr w oświetleniu nocnym

Teatr Komedii w Budapeszcie (Vígszínház) – teatr o repertuarze komediowym, zbudowany w stylu neobarokowym według projektu architektów Ferdinanda Fellnera i Hermanna Helmera. Budowę rozpoczęto w roku 1895, otwarcie odbyło się 1 maja 1896. Znajduje się przy Szent István körút 14.

Teatr jest dziełem architektów, którzy zaprojektowali 47 budynków teatralnych w krajach Europy. Architektura budynku reprezentuje eklektyczny neobarok. Wnętrza są bogato zdobione złoceniami i dekoracją rzeźbiarską.

W końcu II wojny światowej budynek został uszkodzony wskutek bombardowania. W roku 1949 teatr został upaństwowiony. W roku 1951 został przemianowany na „Teatr Węgierskiej Armii Ludowej” (Magyar Néphadsereg Színháza). Do dawnej nazwy powrócił w roku 1961. W roku 1994 budynek został gruntownie odnowiony.

Zgodnie z ponadstuletnią tradycją, w programach teatru dominuje repertuar komediowy oraz musicale. Rocznie kasy teatru sprzedają ok. 350 tysięcy biletów.

W roku 1967 teatr otrzymał scenę kameralną o nazwie „Teatr Pesztu” (Pesti Színház) o 530 miejscach w budynku przy Vaci útca.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]