Telmy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Telmy
Państwo  Białoruś
Obwód brzeski
Rejon brzeski
Nr kierunkowy +375 162
Kod pocztowy 225003
Położenie na mapie obwodu brzeskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu brzeskiego
Telmy
Telmy
Położenie na mapie Białorusi
Mapa lokalizacyjna Białorusi
Telmy
Telmy
Ziemia52°07′04″N 23°49′46″E/52,117778 23,829444
Strona internetowa
Portal Portal Białoruś

Telmy (białorus.: Тэльмы, ros.: Тельмы) – wieś w rejonie brzeskim obwodu brzeskiego, oddalona o ok. 17 km od Brześcia. Centrum administracyjne sielsowietu telmińskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa wsi pochodzi od XVIII-wiecznego właściciela wsi - Thelmana, ziemianina pochodzenia niemieckiego.

W 1915 roku ludność Telm masowo ewakuowała się w głąb Rosji w związku z ofensywą wojsk niemieckich, w trakcie której wieś została spalona. Wielu z uciekinierów powróciło w rodzinne strony dopiero w 1920 r., kiedy Telmy znajdowały się już na terytorium odrodzonej Rzeczypospolitej. Powracającym mieszkańcom pomagał polski ziemianin i lekarz Dmitriewski, którego dwór znajdował się w sąsiedniej wsi Jamno (Jamne)[1].

Po włączeniu wsi do BSPP w latach 1939-40 działała w Telmach szkoła wiejska oraz został zorganizowany sielsowiet, na którego czele stanął Polak z pochodzenia - I. W. Solejko - po agresji niemieckiej na ZSRR działacz ruchu oporu, sekretarz konspiracyjnego komitetu antyfaszystowskiego rejonu brzeskiego.

Po wojnie mimo oporu mieszkańców przeprowadzono kolektywizację. Rozwój miejscowości nastąpił w latach 70.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Obecnie w miejscowości działa dom kultury, szkoła ogólnokształcąca i szkoła muzyczna, przedszkole, przychodnia, szkoła sportowa dla dzieci, poczta, 6 sklepów. Tu swoją siedzibę ma też "Sowchoz Brzeski".

W planach rozwoju istnieje projekt włączenia wsi w obręb miasta Brześć.

Telmy pod względem administracyjnym podzielone są na Telmy 1 i Telmy 2. Telmy 1 są centrum administracyjnym sielsowietu telmińskiego (białorus.: Тэльмінскі сельсавет, ros.: Тельминский сельсовет). W pobliżu miejscowości Telmy 2 (Тельмы новые) znajduje się lotnisko i port lotniczy Brześć (Аэропорт Брест-2)[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]