Test matryc Ravena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przykładowa matryca

Test matryc Ravena (ang. Raven's Progressive Matrices, test matryc progresywnych) – służy do pomiaru poziomu inteligencji ogólnej. Dzięki temu testowi uzyskuje się informacje o wartości u danej osoby tzw. czynnika g, ogólnego czynnika inteligencji.[potrzebny przypis]

Test matryc Ravena w wersji standardowej składa się z 5 skal A, B, C, D, E, w każdej skali znajduje się zwykle po 12 zadań, które polegają na tym, że badana osoba musi wychwycić relacje między elementami wzoru (matrycy) i wskazać brakujący element wzoru z podanych poniżej matrycy. Poziom trudności zadań jest najmniejszy w skali A i w każdej następnej skali wzrasta, tak że ostatnia skala jest najtrudniejsza. Test ten diagnozuje tzw. inteligencję niewerbalną niezależną od doświadczenia osoby badanej, jej wykształcenia, pochodzenia itp. Sprawdza on zdolności jednostki do indukcji logicznej, zauważania zasady ciągłości wzorów (skala A) dostrzegania analogii pomiędzy parami figur (skala B), progresywnych zmian wzorów (skala C), przestawiania figur (skala D), rozkładania figur na elementy (skala E).

Narzędzie to jest dość często wykorzystywane do selekcji pracowników np. do policji, banków (w wersji dla zaawansowanych).

Twórcą testu matryc Ravena jest John C. Raven, angielski psycholog i psychometra.

Skala (w centylach)[edytuj | edytuj kod]

  • Ranga I (>95) – Inteligencja bardzo wysoka
  • Ranga II (>75<95) – Inteligencja ponadprzeciętna
  • Ranga III (>25<75) – Inteligencja przeciętna
  • Ranga IV (>5<25) – Inteligencja poniżej przeciętnej
  • Ranga V (<5) – Inteligencja bardzo niska