Thomas Voeckler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thomas Voeckler
Ilustracja
Voeckler podczas Tour de France 2011
Narodowość  Francja
Data urodzenia 22 czerwca 1979
Pseudonim Le Chouchou, Ti-Blanc
Wzrost 177 cm
Waga 66 kg
Drużyny
2000 - 2017 Bonjour
Największe sukcesy
cztery wygrane etapy Tour de France (2009, 2010, 2012), łącznie 20 dni spędzonych w maillot jaune podczas Tour de France, 1. miejsce w Grand Prix Cycliste de Québec (2010)
Dorobek medalowy

Thomas Voeckler (ur. 22 czerwca 1979 w Schiltigheim) – francuski kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej grupy Direct Énergie, w której rozpoczął karierę w 2001, gdy występowała pod nazwą Bonjour (kolejne nazwy drużyny to Brioches La Boulangère, Bouygues Télécom, Bbox Bouygues Télécom, Direct Énergie). W 2017 roku zakończył sportową karierę.

Specjalizował się w wyścigach jednodniowych oraz w ucieczkach. Jego zapał, wytrwałość i chęć walki do końca zjednały mu sympatię kibiców nie tylko we Francji, ale na całym świecie.

Do największych sukcesów Voecklera można zaliczyć jego występy w Tour de France. W czasie całej swojej dotychczasowej kariery nosił żółtą koszulkę lidera Tour de France przez 20 dni, co stawia go na drugim miejscu wśród wciąż jeżdżących zawodników (za Fabianem Cancellarą). Voeckler wygrał także cztery etapy: jeden w 2009, jeden w 2010 i dwa w 2012, a do widoku jego koszulki w ucieczkach przyzwyczaił się już cały peleton oraz fani kolarstwa.

Po raz pierwszy liderem Tour de France został niespodziewanie w 2004. Po ucieczce na 5. etapie (na mecie był drugi) zyskał przewagę i jechał jako lider aż do etapu 15., na którym ostatecznie oddał prowadzenie na rzecz Lance’a Armstronga. Fakt utrzymania żółtej koszulki przez tak długi okres, nawet podczas etapów, gdzie nie dawano mu szans na przetrwanie, zjednał mu sympatię tak kibiców jak i mediów.

Podczas Tour de France 2011 Voeckler odniósł swój życiowy sukces. Po udanej ucieczce na 9. etapie wyścigu założył maillot jaune i utrzymał ją aż do etapu 19., broniąc jej nawet podczas najcięższych górskich odcinków, gdzie teoretycznie nie miał najmniejszych szans. Utracił ją dopiero na przedostatnim etapie, wiodącym na L’Alpe d’Huez. Ostatecznie w Paryżu zajął 4. miejsce.

Najważniejsze osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Voeckler był kolarzem leworęcznym.
  • Ma dwa przydomki: „Ti-Blanc” oraz „Le Chouchou”. Pierwszy pochodzi z czasów, gdy mieszkał na Martynice. „Ti-blanc” jest skrótem od „Petit-Blanc” (pol. Mały-Blady), jak go tam nazywano, ze względu na niską posturę i bladą karnację. „Le Chouchou” (pol. pupilek) jest z kolei przydomkiem wywodzącym się od młodego wyglądu Voecklera oraz maniery wystawiania języka podczas wyścigu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]