Totak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Totak
ilustracja
Położenie
Państwo

 Norwegia

Lokalizacja

region Telemark

Wysokość lustra

680,0–687,3 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

37,26 km²

Głębokość
• maksymalna


306 m

Objętość

2,36 km³

Hydrologia
Rzeki zasilające

Tansåi, Bitu, Kvikkeåi, Vååi, Gravdøla, Songa

Rzeki wypływające

Tokke

Położenie na mapie Telemarku
Mapa konturowa Telemarku, blisko centrum na lewo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Totak”
Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Totak”
Ziemia59°42′02″N 7°59′05″E/59,700556 7,984722

Totak – jezioro w gminie Vinje w regionie administracyjnym Telemark w Norwegii. Z głębokością maksymalną 306 m jest jednym z najgłębszych jezior Norwegii.

Jezioro należy do rozległego systemu wodnego dorzecza rzeki Skien. Ma nieregularny kształt, znacznie wydłużony w osi wschód-zachód. Z południowo-wschodniego krańca jeziora wypływa rzeka Tokke. Jezioro jest znane z wysokiego stanu zarybienia.

Znaczne wahania poziomu lustra wody, sięgające 7,3 m, związane są z tym, że Totak jest źródłem wody napędzającej elektrownię wodną Vinje, a następnie elektrownię Tokke. Wynikająca stąd objętość retencyjna wynosi 258 mln m³.

Na Sporaneset na wschodnim krańcu jeziora znaleziono szereg figuralnych rytów naskalnych, zarówno z epoki kamienia, jak i epoki brązu.