TrackMania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
TrackMania
Producenci Nadeo
Wydawcy Deep Silver (Wielka Brytania), Techland (PC) i Cenega (Wii) (Polska) do 2009, Buka (Rosja), Enlight (USA), QV Software (Australia)
Valve Corporation (Steam)
Pierwsza gra z serii TrackMania (2003)
Ostatnia gra z serii TrackMania Turbo (2016)
Platformy PC, Nintendo DS, Wii, Xbox One, PlayStation 4

TrackMania – seria gier wyścigowych oferujących sztuczki kaskaderskie, budowę własnych tras, elementy gier logicznych oraz elementy zręcznościowe. Została opracowana na platformę PC przez francuską firmę Nadeo. To, co wyróżnia TrackManię, to specjalny edytor umożliwiający tworzenie własnych tras przy pomocy specjalnych elementów trasy (proste, zakręty, punkty pomiarowe, zmiany nawierzchni itp.).

W odróżnieniu od innych gier tego typu, TrackMania pozwala na dowolną liczbę przejazdów w celu uzyskania jak najlepszego rezultatu. Gracz może powrócić do ostatniego punktu pomiarowego, jeśli wyląduje na dachu, zboczy z trasy lub zabraknie mu prędkości do pokonania danej części toru. Podczas rozgrywki gry wieloosobowej samochody nie zderzają się ze sobą, a jedynie przenikają przez siebie.

Historia[edytuj]

Pierwsze gry (2003-2005)[edytuj]

Pierwsza wersja TrackManii zadebiutowała w listopadzie roku 2003 jako pierwszy produkt producenta Nadeo i w ten okres wydano jej pierwsze egzemplarze. Gra ta zawierała trzy pierwsze środowiska, do których są przystosowane domyślne pojazdy: Rally (Rajd), Snow (Śnieg) oraz Desert (Pustynia), gdzie do każdych z nich jest dostępny edytor tras, w którym można umieszczać różnego rodzaju elementy trasy zwane "segmentami", a także umieszczać skały i inne wzniesienia. W grze pojawiła się także nowa waluta nazywana "miedziakami", które można zdobyć po ukończeniu tras zbudowanych przez producenta na trzy medale oraz przeznaczyć je głównie do budowy własnych tras, przy czym każdy segment posiada określoną kwotę miedziaków. Rok później po pierwowzorze TrackManii powstała kolejna, bardziej odświeżona wersja tej gry - TrackMania Power Up. Jest ona bezpłatnym dodatkiem do gry dostępnym w sklepach jako samodzielna gra, która niewiele się różni od swojego poprzednika. Następnie nieco później powstała kolejna odmiana, która także jest dodatkiem do obu poprzednich gier: TrackMania Original, która posiada nieco więcej nowych możliwości niż Power Up w trakcie rozgrywki i są dostępne w nowszych grach aż do dziś. Zawiera ona więcej elementów w edytorze tras, posiada poprawioną grafikę znaną z następcy (TrackMania Sunrise), więcej gotowych tras, edytor malowania swoich pojazdów, MediaTrackera, edytora, w którym można zmieniać kamerę na początku, w trakcie gry i edytować powtórki, a także nowe tryby gry: Platformy (jazda po torach przy omijaniu przeszkód bez żadnego najazdu na pułapki) i Ewolucje (zdobywanie punktów poprzez wykonywanie akrobacji swoim autem). Jest w niej także dostępna opcja wybierania pory dnia do budowy tras. Wersja tej gry powstała w roku 2005 a wydana na polski rynek 19 grudnia tego roku[1].

Wersje z czterema środowiskami oraz ich połączenie (2005-2010)[edytuj]

W tym samym roku producent Nadeo wyprodukował kolejną wersję gry zawierającą trzy inne środowiska: TrackManię Sunrise, jednak nowe możliwości wymienione z wersji TrackMania Original wciąż pozostały. W tej grze jest dostępna możliwość jazdy na Wyspie (Island), Zatoce (Bay) oraz na Wybrzeżu (Coast), gdzie większość pojazdów może osiągnąć nieco większą prędkość przy pokonywaniu drogi niż w te z poprzednich gier. Rok później (2006) wyprodukowano ulepszoną wersję gry: TrackMania Sunrise eXtreme. Powstała również pierwsza gra o nowym, najpopularniejszym jak dotąd środowisku stworzona na potrzeby Electronic Sports World Cup: TrackMania Nations ESWC, w której można się poruszać po trasach na stadionie (Stadium), a także można ją ściągać z internetu za darmo. Od roku 2008 jest dostępna odświeżona wersja tej gry o nazwie TrackMania Nations Forever, którą podobnie jak u poprzednika (TMN ESWC) jest darmowa. Są to jedyne gry wyścigowe, w których jest możliwość pobrania ich w formie bezpłatnej.

Oprócz tego wyprodukowano nową grę, w której jest możliwość jazdy aż po 7 środowiskach (także na stadionie) znanych z poprzednich serii wydanych nieco wcześniej - TrackMania United (2006) a nieco później w urozmaiconej wersji - TrackMania United Forever (2008). Jest to ostatnia gra, w której jej polskim dystrybutorem jest Techland. Po pewnym czasie do gry TMUF wydano nową, bezpłatną aktualizację o nazwie TrackMania United Forever Star Edition, dzięki której jest opcja ścigania się na nowych 147 trasach zbudowanych głównie przez graczy.

Nowe dwa środowiska oraz kontynuacja stadionu (2010-2013)[edytuj]

W roku 2011 powrócono do produkcji nowych serii gier na komputery PC, które tym razem wyróżniają się cyfrą "2" na indeksie górnym, po czym Nadeo opublikowało grę TrackMania 2: Canyon o nowym środowisku - Kanion (Canyon) przypominające nieco środowisko pochodzące z Power Up oraz Original - Pustynię. Jest to pierwsza gra wydana o pojedynczym środowisku na platformę PC jako nowa część społeczności ManiaPanet, zawiera bardziej rozbudowany edytor tras, większe pole do ich budowy, a także technika prowadzenia pojazdu jest bardziej zróżnicowana niż u pozostałych poprzedników serii. Dwa lata później (2013) producent Nadeo opublikował kolejne dwie wersje gry: TrackMania 2: Valley, w której mona poruszać się po trasach na nowym, dziewiątym środowisku: Dolina (Valley) oraz TrackMania 2: Stadium, kontynuacja gier ze środowiskiem Stadion. Pod względem rozgrywki jest podobna do TrackMania Nations Forever, jednak różni się tym iż posiada inne menu, interfejs do budowy tras znany z wersji Canyon, rozbudowany edytor MediaTracker służący do nagrywania powtórek oraz zmiany kamery w trakcie gry, a także zawiera więcej segmentów w edytorze tras, jednak pole do budowy własnych torów nie zostało powiększone, gdzie w grze TrackMania 2: Canyon tak było. W przeciwieństwie do dwóch poprzedników (Nations Forever oraz Nations ESWC) nie jest grą, którą można pobierać z Internetu bezpłatnie, można ją jedynie pobrać za darmo w wersji demonstracyjnej. Pełna wersja tej gry jest dostępna do pobrania za pośrednictwem programu Steam.

Inne platformy[edytuj]

Producent Nadeo oprócz gier w wersji na PC wyprodukował także dwie nowe gry kompatybilne z konsolą Nintendo DS: TrackMania DS (2008) oraz TrackMania Turbo (wersja na konsole NDS, 2010), a także z konsolą Nintendo Wii (TrackMania Wii, 2010). W listopadzie roku 2015 zostanie wydana nowa wersja gry: TrackMania Turbo dostępna na dwie inne platformy: PlayStation 4 oraz Xbox One, a także na PC.

Gry serii[edytuj]

Obecnie wydano siedem gier z serii oraz kilka dodatków, głównie darmowych, które charakteryzują się kolejnym słowem dodawanym do tytułu gry:

Lp. Nazwa gry Skrót Data wydania Informacje
1.
TrackMania
TM
2003/2004
Pierwsza wersja gry oferująca trzy pierwsze środowiska, Desert, Rally i Snow wraz z samochodami przystosowanymi do danego środowiska.
1.1.
TrackMania Power Up
TMPU
-
Darmowy dodatek do TrackManii, dostępny w sklepach jako samodzielna gra.
1.2.
TrackMania Original
TMO
-
Drugi darmowy dodatek TrackManii lub TrackManii Power Up, dostępny w sklepach jako samodzielna gra.
2.
TrackMania Sunrise
TMS
kwiecień 2005
Kolejna wersja oferująca trzy zupełnie nowe scenerie, Island, Bay i Coast.
2.1.
TrackMania Sunrise eXtreme
TMSX
-
Darmowy dodatek do TrackManii Sunrise, dostępny w sklepach jako samodzielna gra.
3.
TrackMania Nations Electronic
Sports World Cup
TMN ESWC
styczeń 2006
Darmowa gra z nowym środowiskiem - Stadium, stworzona na potrzeby turnieju Electronic Sports World Cup.
4.
TrackMania United
TMU
listopad 2006
Nowsza część gry stanowiąca połączenie wszystkich wersji TrackManii.
4.1.
TrackMania United Forever
TMUF
kwiecień 2008
Darmowy dodatek do TrackManii United, dostępny w sklepach jako samodzielna gra, daje możliwość grania z widokiem 3D za pomocą okularów 3D.
4.1.1.
TrackMania United Forever Star Edition
-
-
Darmowy dodatek do pobrania z Internetu za pośrednictwem aktualizacji, dodaje 147 nowych tras.
4.2.
TrackMania Nations Forever
TMNF
kwiecień 2008
Darmowa wersja TrackManii Nations, z dostępnym tylko jednym środowiskiem – Stadium, również daje możliwość gry w okularach 3D.
5.
TrackMania DS
-
grudzień 2008
Pierwsza TrackMania na konsolę, która została wydana na Nintendo DS.
5.1.
TrackMania Turbo
-
wrzesień 2010
Kolejna wersja gry na NDS oferująca dodatkowe dwa środowiska ze starszych części oraz środowisko z TrackManii DS - Stadium.
6.
TrackMania Wii
-
wrzesień 2010
Kolejna wersja TrackManii dostępna również na konsolę Nintendo Wii.
7.
TrackMania 2
TM²
-
Dalsza część gry z serii TrackMania podzielona na kilka środowisk sprzedawanych oddzielnie (dotychczas wydano trzy).
7.1.
TrackMania 2: Canyon
TM²: Canyon
wrzesień 2011
Wyścigi w kanionach i na pustyni
7.2.
TrackMania 2: Valley
TM²: Valley
lipiec 2013
brak
7.3.
TrackMania 2: Stadium
TM²: Stadium
czerwiec 2013
Gra ze zmodyfikowanym środowiskiem Stadium z części Nations oraz Nations Forever, zawierająca nowe elementy w edytorze tras.
8.
TrackMania Turbo
-
marzec 2016[2]
Gra zawierająca 4 nowe dopracowane środowiska (także Stadion) pochodzące z poprzednich serii: Lagoon Rollercoaster, International Stadium, Canyon Drift oraz Dirty Valley.

Trasy[edytuj]

TrackMania zawiera gotowe trasy, nadane przez Nadeo, po których gracz może się ścigać, by móc zdobyć medale (brązowy, srebrny, złoty i medal autora) oraz "miedziaki" – obowiązującą w TrackManii walutę (nie dotyczy ona części Nations ESWC i Nations Forever). Medale są podstawą klasyfikacji graczy w rankingu solo (offline). Za miedziaki można natomiast kupować dzieła innych osób, takich jak trasy lub skiny samochodów.

Edytor tras pozwala natomiast na tworzenie torów według koncepcji gracza za pomocą wielu elementów trasy i otoczenia dostępnych w grze. Poprzez edytor można także dołączyć do trasy filmy, np. intro lub GPS. Stworzone dzieła można opublikować w Internecie, na specjalnych serwisach TM-Exchange (TMX) lub Mania-eXchange (MX, dotyczy wyłącznie TM²). Obecnie w bazach obu stron znajduje się ponad 800 000 tras.

Samochody[edytuj]

W TrackManii nie można wybierać samochodu, którym chce się przemierzyć daną trasę. Do danego środowiska przyporządkowany jest tylko jeden pojazd. Można jedynie wybrać jego skin dostępny w grze, stworzony przez gracza w dołączonym do gry edytorze lub pobrany ze strony Trackmania Carpark. Gracze mogą wymodelować własny skin, lecz nie zmieni to osiągów pojazdu. W grach ManiaPlanet można zaimportować modele 3D z serii TrackMania Forever szczególnie przy pomocy odpowiednich instrukcji z forum platformy.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]