TrackMania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
TrackMania
Logo Trackmania
Logo gry
Producenci Nadeo (PC, PS4, Xbox One)
Firebrand Games (NDS, Wii)
Wydawcy Digital Jesters, Ubisoft, Focus Home Interactive
Dystrybutorzy Wielka Brytania: Deep Silver
Polska: Techland (PC) i Cenega do 2009
Rosja: Buka
Stany Zjednoczone: Enlight
Australia:QV Software
Valve Corporation (Steam)
Pierwsza gra serii TrackMania (2003)
Ostatnia gra serii TrackMania2: Lagoon (2017)
Platformy sprzętowe PC, Nintendo DS, Wii, Xbox One, PlayStation 4
Gatunek Wyścigi, zręcznościowa

TrackMania – seria gier wyścigowych oferujących sztuczki kaskaderskie, budowę własnych tras, elementy gier logicznych oraz elementy zręcznościowe. Została opracowana na platformę PC przez francuską firmę Nadeo od roku 2003, na konsolę Nintendo DS od 2008 r., na Nintendo Wii od 2010 r. oraz na PlayStation 4 i Xbox One od 2016 r. Jest to też drugie oraz najpopularniejsze dzieło tego producenta, gdyż przed TrackManią istniała też gra o nazwie Virtual Skipper wydana na PC w 2000 roku jako pierwsza. Obecnie ostatnio wydaną wersją gry jest TrackMania2: Lagoon wypuszczona na rynek w maju roku 2017. To, co szczególnie wyróżnia TrackManię, to specjalny edytor umożliwiający tworzenie własnych tras przy pomocy specjalnych elementów trasy (proste, zakręty, drogi z dopalaczami, punkty pomiarowe, zmiany nawierzchni itp.) zwanych "segmentami". W grze jest też wbudowany edytor nagrywania filmów o nazwie MediaTracker, w którym według zaleceń gracza jest dostępny proces używania kamery przed rozpoczęciem jazdy po wybudowanym torze, w trakcie jazdy w celu jej zmiany podczas gry bądź też po tym, jak graczowi uda się zaliczyć przejazd po trasie oraz proces zmiany kamery powtórki, w której gracz pokonuje planszę. Dodatkową opcją tego narzędzia podczas jazdy jest ustawianie efektów specjalnych typu smugi, zanikanie pojazdu czy trójkąty dwuwymiarowe.

W odróżnieniu od innych gier tego typu, TrackMania pozwala na dowolną liczbę przejazdów w celu uzyskania jak najlepszego rezultatu. Gracz może powrócić do ostatniego punktu pomiarowego, jeśli danym pojazdem wyląduje na dachu, zboczy z trasy, uderzy w boczne krawędzie drogi lub zabraknie mu prędkości do pokonania danej części toru. Podczas rozgrywki gry wieloosobowej lub też jednoosobowej w celu zdobycia medali samochody nie zderzają się ze sobą, a jedynie przenikają przez siebie. W zależności od wersji gry oprócz trybu wyścigów są też dostępne inne tryby rozgrywki np. Puzzle, Platformy czy Ewolucje.

Historia[edytuj]

2003-2010[edytuj]

Pierwsza wersja gry TrackMania zadebiutowała w roku 2003 przez twórców francuskiej firmy Nadeo jako inspiracja wydanej na systemy komputerowe MS-DOS gry o nazwie Stunts[1]. Opublikowano tą grę na światowy rynek 28 listopada 2003, a w Polsce – 16 czerwca 2004 roku[2]. TrackMania zawierała 3 pierwsze środowiska, do których są przystosowane domyślne pojazdy: Rally (Rajd), Snow (Śnieg) oraz Desert (Pustynia), spośród których wszystkie mają inną technikę prowadzenia. Do każdych ze środowisk jest dostępny trójwymiarowy edytor tras, w którym można umieszczać różnego rodzaju elementy trasy zwane "segmentami", a także umieszczać skały i inne wzniesienia. W grze pojawiła się także nowa waluta nazywana "miedziakami", które można zdobyć po ukończeniu tras zbudowanych przez producenta na trzy medale oraz przeznaczyć je głównie do budowy własnych tras, przy czym każdy segment posiada określoną kwotę miedziaków. TrackMania funkcjonuje na technologii graficznej engine 3D, dzięki której gra może płynnie działać nawet na komputerach zawierających niskie parametry[3].

Rok później (2004) po pierwowzorze TrackManii powstała następna, bardziej odświeżona wersja tej gry – TrackMania Power Up, gdzie różnica między jej poprzednikiem nie jest duża. Producent Nadeo stworzył kolejną odmianę TrackManii w wersji Original jako dodatek, posiadająca nieco więcej nowych możliwości niż jej poprzednik w trakcie rozgrywki. Wydano ją na światowy rynek 12 października 2005, a na polski – w tym samym roku: 19 grudnia. Zawiera ona więcej elementów w edytorze tras, posiada poprawioną grafikę znaną z następcy (TrackMania Sunrise), więcej gotowych tras, edytor malowania swoich pojazdów, MediaTrackera – edytora, w którym można zmieniać kamerę na początku, w trakcie gry i edytować powtórki, a także nowe tryby gry: Platformy (jazda po torach przy omijaniu przeszkód bez żadnego najazdu na pułapki) i Ewolucje (zdobywanie punktów poprzez wykonywanie akrobacji swoim autem). Jest w niej także dostępna opcja wybierania pory dnia do budowy tras.[4].

W tym samym roku, w którym powstała gra TrackMania Original producent Nadeo wyprodukował kolejną wersję gry jako sequel, zawierającą 3 nowe, bardziej dopracowane środowiska – TrackManię Sunrise (wydana 8 kwietnia 2005), jednak nowe możliwości wymienione z poprzedniej wersji wciąż istnieją bez zmian. W tej grze można poruszać się po planszach sportowymi samochodami na środowiskach typu Wyspa (Island), Zatoka (Bay) oraz Wybrzeże (Coast). Podczas jazdy większość pojazdów może osiągnąć nieco większą prędkość przy pokonywaniu drogi (aż do 400 km/h), każdy z samochodów inaczej się prowadzi niż te znane ze wcześniejszej gry (TrackMania Original) oraz jako nowość jest opcja kontroli lotu samochodu (kiedy pojazd leci w powietrzu to można nacisnąć przycisk hamulca do krótszego lądowania). W grze zaimplementowano też bardziej rozbudowany tryb gry wieloosobowej. W edytorze tras tej gry jest dostępna większa oraz bardziej rozbudowana ilość segmentów do budowy torów, dzięki którym można wykonywać danym pojazdem nieznacznie więcej ewolucji[5]. W roku 2006 wyprodukowano kolejną ulepszoną wersję gry: TrackMania Sunrise eXtreme jako dodatek. Od poprzednika różni się powiększoną liczbą elementów oraz wszelkich opcji do budowy własnych tras, a także poziomów zbudowanych przez producenta do zaliczenia[6].

Na początku roku 2006 została przez producenta Nadeo stworzona jako specjalna edycja pierwsza gra o nowym środowisku, produkowana na potrzeby ogólnoświatowego turnieju Electronic Sports World Cup – TrackMania Nations Electronic Sports World Cup, w której można się poruszać po trasach na środowisku Stadion (Stadium). Jest ona też grą uznaną za jedną z sześciu produkcji, w której gracze mogą walczyć w turnieju ESWC. TrackMania Nations ESWC jako pierwsza gra jest dostępna do pobrania przez internet bezpłatnie, a także wchodzi w skład TrackManii United o komercyjnej licencji. W edytorze tras tej gry znajdują się bardziej zróżnicowane segmenty o nowo wprowadzonym module Existiential Mode. Zaimplementowano także metodę grania w trybie multiplayer typu HotSeat, która pozwala na pokonanie okrążenia dowolnej trasy na zmianę oraz branie udziału w zawodach w internecie[7][8]. Od 16 kwietnia 2008 jest dostępna kolejna wersja tej gry o nazwie TrackMania Nations Forever, którą podobnie jak u poprzednika (TMN ESWC) jest darmowa. Według producentów gra w wersji "Nations Forever" jest nieco bardziej dopracowaną wersją poprzedniej odmiany gry, co charakteryzuje ją większa ilość segmentów do budowy własnych torów oraz przebudowany system publikacji wyników w sieci i sposobu współzawodnictwa, a także tryb single-player i oprawa wizualna są bardziej dopracowane[9].

17 listopada 2006 roku producent opublikował nową grę – TrackMania United, a 23 maja roku 2008 w urozmaiconej wersji – TrackMania United Forever. Są to gry jako kompilacja 7 środowisk (także Stadionu), które były znane ze starszych wersji m.in. TrackMania Original, TrackMania Sunrise i TrackMania Nations, w których na każdych z nich można budować własne tory oraz urządzać na nich wyścigi oraz ścigać się na utworzonych przez producenta ponad 250 torach. W TMUF pojawiły się nowe zmiany, spośród których jest dopracowana grafika na większości środowisk, nowe segmenty w edytorze torów i elementy krajobrazu[10][11]. Jest to ostatnia gra, w której jej polskim dystrybutorem jest Techland. Po pewnym czasie do gry TMUF wydano nową, bezpłatną aktualizację o nazwie TrackMania United Forever Star Edition, dzięki której istnieje możliwość ścigania się na 147 nowych trasach zbudowanych głównie przez graczy.

2010-2017[edytuj]

W roku 2011 powrócono do produkcji nowych serii gier na komputery PC, wyróżniające się cyfrą "2" na indeksie górnym. Od tego momentu firma Nadeo 14 września tego roku opublikowała grę TrackMania 2: Canyon o nowym środowisku – Kanion (Canyon) przypominające nieco obszar pochodzący z Power Up oraz Original – Pustynię. Jest to pierwsza gra wydana o pojedynczym środowisku na platformę PC, a nawet jako pierwsza jest częścią społeczności ManiaPlanet, dzięki której gracz może w łatwiejszy sposób wymieniać się informacjami, wybudowanymi torami, a także zgłosić usterki gry. Gra Canyon zawiera bardziej rozbudowany edytor tras, większe pole do ich budowy, a także technika prowadzenia pojazdu jest bardziej zróżnicowana niż u pozostałych poprzedników serii. Nową koncepcją gry jest tryb rozgrywki w podzielonym ekranie oraz język skryptowy ManiaScript, w którym można korzystać ze złożonych funkcji[12].

Dwa lata później (2013) producent Nadeo stworzył kolejne dwie wersje gry, które również są "członkami" społeczności ManiaPlanet – TrackMania 2: Valley (4 lipca 2013), w której można poruszać się po trasach na nowym środowisku Dolina (Valley)[13]. Kolejnym dziełem producenta jest TrackMania 2: Stadium (21 czerwca 2013), kontynuacja gier ze środowiskiem Stadion. Różnica między wersją Nations Forever polega na tym, iż posiada inne menu, zmienił się interfejs do budowy tras znany z wersji Canyon, rozbudowany edytor MediaTracker służący do nagrywania powtórek oraz zmiany kamery w trakcie gry, a także zawiera więcej segmentów w edytorze tras, jednak pole do budowy własnych torów nie zostało powiększone, gdzie w grze TrackMania 2: Canyon tak było. Oprócz tego w grze Stadium została opracowana lepsza grafika, przy której są widoczne bardziej zaawansowane efekty świetlne oraz opcja ustawiania jakości gry na wyższych detalach[14]. W przeciwieństwie do dwóch poprzedników (Nations Forever oraz Nations ESWC) nie jest grą, którą można pobierać z Internetu bezpłatnie.

Inne platformy[edytuj]

Producent Nadeo oprócz gier w wersji na PC wyprodukował także dwie nowe gry kompatybilne z konsolą Nintendo DS: TrackMania DS (2008) oraz TrackMania Turbo (wersja na konsole NDS, 2010), a także z konsolą Nintendo Wii (TrackMania Wii, 2010). W listopadzie roku 2015 zostanie wydana nowa wersja gry: TrackMania Turbo dostępna na dwie inne platformy: PlayStation 4 oraz Xbox One, a także na PC.

Gry serii[edytuj]

Obecnie wydano siedem gier z serii oraz kilka dodatków, głównie darmowych, które charakteryzują się kolejnym słowem dodawanym do tytułu gry:

Lp. Tytuł Data wydania Informacje
1.
TrackMania
2003/2004
Pierwsza wersja gry oferująca trzy pierwsze środowiska, Desert, Rally i Snow wraz z samochodami przystosowanymi do danego środowiska.
1.1.
TrackMania Power Up
-
Darmowy dodatek do TrackManii, dostępny w sklepach jako samodzielna gra.
1.2.
TrackMania Original
-
Drugi darmowy dodatek TrackManii lub TrackManii Power Up, dostępny w sklepach jako samodzielna gra.
2.
TrackMania Sunrise
kwiecień 2005
Kolejna wersja oferująca trzy zupełnie nowe scenerie, Island, Bay i Coast.
2.1.
TrackMania Sunrise eXtreme
-
Darmowy dodatek do TrackManii Sunrise, dostępny w sklepach jako samodzielna gra.
3.
TrackMania Nations Electronic
Sports World Cup
styczeń 2006
Darmowa gra z nowym środowiskiem – Stadium, stworzona na potrzeby turnieju Electronic Sports World Cup.
4.
TrackMania United
listopad 2006
Nowsza część gry stanowiąca połączenie wszystkich wersji TrackManii.
4.1.
TrackMania United Forever
kwiecień 2008
Darmowy dodatek do TrackManii United, dostępny w sklepach jako samodzielna gra, daje możliwość grania z widokiem 3D za pomocą okularów 3D.
4.1.1.
TrackMania United Forever Star Edition
-
Darmowy dodatek do pobrania z Internetu za pośrednictwem aktualizacji, dodaje 147 nowych tras.
4.2.
TrackMania Nations Forever
kwiecień 2008
Darmowa wersja TrackManii Nations, z dostępnym tylko jednym środowiskiem – Stadium, również daje możliwość gry w okularach 3D.
5.
TrackMania DS
grudzień 2008
Pierwsza TrackMania na konsolę, która została wydana na Nintendo DS.
5.1.
TrackMania Turbo
wrzesień 2010
Kolejna wersja gry na NDS oferująca dodatkowe dwa środowiska ze starszych części oraz środowisko z TrackManii DS – Stadium.
6.
TrackMania Wii
wrzesień 2010
Kolejna wersja TrackManii dostępna również na konsolę Nintendo Wii.
7.
TrackMania 2
-
Dalsza część gry z serii TrackMania podzielona na kilka środowisk sprzedawanych oddzielnie (dotychczas wydano trzy).
7.1.
TrackMania 2: Canyon
wrzesień 2011
Wyścigi w kanionach i na pustyni
7.2.
TrackMania 2: Valley
lipiec 2013
brak
7.3.
TrackMania 2: Stadium
czerwiec 2013
Gra ze zmodyfikowanym środowiskiem Stadium z części Nations oraz Nations Forever, zawierająca nowe elementy w edytorze tras.
8.
TrackMania Turbo
marzec 2016[15]
Gra zawierająca 4 nowe dopracowane środowiska (także Stadion) pochodzące z poprzednich serii: Lagoon Rollercoaster, International Stadium, Canyon Drift oraz Dirty Valley.
9.
TrackMania 2: Lagoon
maj 2017
Gra z nowym środowiskiem o nazwie Laguna, występującym w wydanej w roku 2016 gry TrackMania Turbo

Trasy[edytuj]

TrackMania zawiera gotowe trasy, nadane przez Nadeo, po których gracz może się ścigać, by móc zdobyć medale (brązowy, srebrny, złoty i medal autora) oraz "miedziaki" – obowiązującą w TrackManii walutę (nie dotyczy ona części Nations ESWC i Nations Forever). Medale są podstawą klasyfikacji graczy w rankingu solo (offline). Za miedziaki można natomiast kupować dzieła innych osób, takich jak trasy lub skiny samochodów.

Edytor tras jako trójwymiarowe narzędzie pozwala natomiast na tworzenie torów według koncepcji gracza za pomocą wielu elementów trasy i otoczenia dostępnych w grze. Głównie znanymi elementami segmentów są drogi proste, strome, pochyłe, specjalne, z dopalaczami, z fazą bezsilnikową, z punktami kontrolnymi, zakręty oraz różnorakie elementy ozdabiające planszę. Poprzez edytor można także dołączyć do trasy filmy, np. intro lub GPS dostępne w MediaTrackerze. Stworzone dzieła można opublikować w Internecie, na specjalnych serwisach TM-Exchange (TMX) lub Mania-eXchange (MX, dotyczy wyłącznie TM²). Obecnie w bazach obu stron znajduje się ponad 800 000 tras.

Środowiska[edytuj]

W grze zostało utworzonych 10 środowisk, do których w zależności od wersji gry istnieje opcja budowy własnych torów. Jednym z obszarów do wykonywania przez graczy tras jest Stadion. Pierwotnie wykonanymi są trzy środowiska: Pustynia, Rajd i Śnieg, zaś ostatnim stworzonym jest Laguna.

Nazwa środowiska Rok Lata produkcji Występowanie
w grach
Język polski Język angielski
Pustynia Desert 2003 2003-2006,
2008
TM (zwykły), TM Power Up,
TM Original, TM United,
TM United Forever
Rajd Rally
Śnieg Snow
Wyspa Island 2005 2005-2006,
2008
TM Sunrise, TM Sunrise eXtreme,
TM United, TM United Forever
Wybrzeże Coast
Zatoka Bay
Stadion Stadium 2006 2006, 2008,
2013, 2016
TM Nations ESWC, TM United,
TM Nations Forever, TM United Forever,
TM2 Stadium, TM Turbo
Kanion Canyon 2011 2011, 2016 TM2 Canyon, TM Turbo
Dolina Valley 2013 2013, 2016 TM2 Valley, TM Turbo
Laguna Lagoon 2016 2016-2017 TM2 Lagoon, TM Turbo

Samochody[edytuj]

W TrackManii nie można wybierać samochodu, którym chce się przemierzyć daną trasę. Do danego środowiska przyporządkowany jest tylko jeden pojazd. Można jedynie wybrać jego skin dostępny w grze, stworzony przez gracza w dołączonym do gry edytorze lub pobrany ze strony Trackmania Carpark. Gracze mogą wymodelować własny skin, lecz nie zmieni to osiągów pojazdu. W grach ManiaPlanet można zaimportować modele 3D z serii TrackMania Forever szczególnie przy pomocy odpowiednich instrukcji z forum platformy.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]