TrackMania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
TrackMania
Producenci Nadeo
Wydawcy Deep Silver (Wielka Brytania), Techland (PC) i Cenega (Wii) (Polska) do 2009, Buka (Rosja), Enlight (USA), QV Software (Australia)
Valve Corporation (Steam)
Pierwsza gra z serii TrackMania (2003)
Ostatnia gra z serii TrackMania 2: Valley (2013)
Platformy PC, NDS, Wii

TrackMania – seria gier wyścigowych oferujących sztuczki kaskaderskie, budowę własnych tras, elementy gier logicznych oraz elementy zręcznościowe. Została opracowana na platformę PC przez francuską firmę Nadeo. To, co wyróżnia TrackManię, to specjalny edytor umożliwiający tworzenie własnych tras przy pomocy specjalnych elementów trasy (proste, zakręty, punkty pomiarowe, zmiany nawierzchni itp.).

W odróżnieniu od innych gier tego typu, TrackMania pozwala na dowolną liczbę przejazdów w celu uzyskania jak najlepszego rezultatu. Gracz może powrócić do ostatniego punktu pomiarowego, jeśli wyląduje na dachu, zboczy z trasy lub zabraknie mu prędkości do pokonania danej części toru. Podczas rozgrywki gry wieloosobowej samochody nie zderzają się ze sobą, a jedynie przenikają przez siebie.

Gry serii[edytuj | edytuj kod]

Obecnie wydano siedem gier z serii oraz kilka dodatków, głównie darmowych, które charakteryzują się kolejnym słowem dodawanym do tytułu gry:

Lp. Nazwa gry Skrót Data wydania Informacje
1.
TrackMania
TM
2003/2004
Pierwsza wersja gry oferująca trzy pierwsze środowiska, Desert, Rally i Snow wraz z samochodami przystosowanymi do danego środowiska.
1.1.
TrackMania Power Up
TMPU
-
Darmowy dodatek do TrackManii, dostępny w sklepach jako samodzielna gra.
1.2.
TrackMania Original
TMO
-
Drugi darmowy dodatek TrackManii lub TrackManii Power Up, dostępny w sklepach jako samodzielna gra.
2.
TrackMania Sunrise
TMS
kwiecień 2005
Kolejna wersja oferująca trzy zupełnie nowe scenerie, Island, Bay i Coast.
2.1.
TrackMania Sunrise eXtreme
TMSX
-
Darmowy dodatek do TrackManii Sunrise, dostępny w sklepach jako samodzielna gra.
3.
TrackMania Nations Electronic
Sports World Cup
TMN ESWC
styczeń 2006
Darmowa gra z nowym środowiskiem - Stadium, stworzona na potrzeby turnieju Electronic Sports World Cup.
4.
TrackMania United
TMU
listopad 2006
Nowsza część gry stanowiąca połączenie wszystkich wersji TrackManii.
4.1.
TrackMania United Forever
TMUF
kwiecień 2008
Darmowy dodatek do TrackManii United, dostępny w sklepach jako samodzielna gra, daje możliwość grania z widokiem 3D za pomocą okularów 3D.
4.1.1.
TrackMania United Forever Star Edition
-
-
Darmowy dodatek do pobrania z Internetu za pośrednictwem aktualizacji, dodaje 147 nowych tras.
4.2.
TrackMania Nations Forever
TMNF
kwiecień 2008
Darmowa wersja TrackManii Nations, z dostępnym tylko jednym środowiskiem – Stadium, również daje możliwość gry w okularach 3D.
5.
TrackMania DS
-
grudzień 2008
Pierwsza TrackMania na konsolę, która została wydana na Nintendo DS.
5.1.
TrackMania Turbo
-
wrzesień 2010
Kolejna wersja gry na NDS oferująca dodatkowe dwa środowiska ze starszych części oraz środowisko z TrackManii DS - Stadium.
6.
TrackMania Wii
-
wrzesień 2010
Kolejna wersja TrackManii dostępna również na konsolę Nintendo Wii.
7.
TrackMania 2
TM²
-
Dalsza część gry z serii TrackMania podzielona na kilka środowisk sprzedawanych oddzielnie (dotychczas wydano trzy).
7.1.
TrackMania 2: Canyon
TM²: Canyon
wrzesień 2011
Wyścigi w kanionach i na pustyni
7.2.
TrackMania 2: Valley
TM²: Valley
lipiec 2013
brak
7.3.
TrackMania 2: Stadium
TM²: Stadium
czerwiec 2013
Gra ze zmodyfikowanym środowiskiem Stadium z części Nations oraz Nations Forever, zawierająca nowe elementy w edytorze tras.
8.
TrackMania Turbo
-
listopad 2015
Gra zawierająca 4 nowe dopracowane środowiska (także Stadion) pochodzące z poprzednich serii: Lagoon Rollercoaster, International Stadium, Canyon Drift oraz Dirty Valley.

Trasy[edytuj | edytuj kod]

TrackMania zawiera gotowe trasy, nadane przez Nadeo, po których gracz może się ścigać, by móc zdobyć medale (brązowy, srebrny, złoty i medal autora) oraz "miedziaki" – obowiązującą w TrackManii walutę (nie dotyczy ona części Nations ESWC i Nations Forever). Medale są podstawą klasyfikacji graczy w rankingu solo (offline). Za miedziaki można natomiast kupować dzieła innych osób, takich jak trasy lub skiny samochodów.

Edytor tras pozwala natomiast na tworzenie torów według koncepcji gracza za pomocą wielu elementów trasy i otoczenia dostępnych w grze. Poprzez edytor można także dołączyć do trasy filmy, np. intro lub GPS. Stworzone dzieła można opublikować w Internecie, na specjalnych serwisach TM-Exchange (TMX) lub Mania-eXchange (MX, dotyczy wyłącznie TM²). Obecnie w bazach obu stron znajduje się ponad 800 000 tras.

Samochody[edytuj | edytuj kod]

W TrackManii nie można wybierać samochodu, którym chce się przemierzyć daną trasę. Do danego środowiska przyporządkowany jest tylko jeden pojazd. Można jedynie wybrać jego skin dostępny w grze, stworzony przez gracza w dołączonym do gry edytorze lub pobrany ze strony Trackmania Carpark. Gracze mogą wymodelować własny skin, lecz nie zmieni to osiągów pojazdu. W grach ManiaPlanet można zaimportować modele 3D z serii TrackMania Forever szczególnie przy pomocy odpowiednich instrukcji z forum platformy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]