Tramwaje w Ljunghusen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tramwaje w Ljunghusen
tramwaj
Ilustracja
Budynek dworca kolejowego do którego prowadziła linia tramwajowa
Państwo  Szwecja
Lokalizacja Ljunghusen
Liczba linii 1
Lata funkcjonowania 1905–1924
Infrastruktura
Rozstaw szyn 891 mm
Portal Transport szynowy

Tramwaje w Ljunghusen − zlikwidowany system komunikacji tramwajowej w szwedzkiej miejscowości Ljunghusen, działający w latach 1905–1924.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1904 otwarto linię kolejową pomiędzy Vellinge i Falsterbo co spowodowało, że między innymi w Ljunghusen zaczęto budować letnie rezydencje. Także w 1904 założono spółkę AB Ljungskogens Strandbad. W czasie jednego ze spotkań podjęto decyzję o budowie linii tramwajowej od dworca kolejowego do plaży nad Bałtykiem w południowej części miejscowości. Linią tramwajową planowano przewozić pasażerów i towary. Ruch na linii miał być prowadzony tylko latem od czerwca do sierpnia. Linię tramwajową otwarto w maju 1905. Trasa linii:

  • Järnvägsstationen (dworzec kolejowy) – Stranden Östra/Vestra (plaża wschodnia/zachodnia)

Linia miała charakter prywatny i była wykorzystywana przez właścicieli letnich rezydencji zlokalizowanych w Ljunghusen. Ruch towarowy prowadzony był codziennie. Tramwaje spod dworca kolejowego odjeżdżały o 9.40 i 10.40. Wagony tramwajowe w ciągu nocy miały postój koło dworca kolejowego, a konie w stajni należącej do rodziny Nilssonów. Linię tramwajową zlikwidowano w sierpniu 1924, z powodu coraz większego ruchu samochodów, które przejęły część przewozów. Kilka miesięcy po zawieszeniu ruchu wagony nadal stały koło dworca kolejowego[1].

Tramwaje kursowały po torach o szerokości 891 mm[1].

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Do obsługi linii posiadano dwa otwarte wagony tramwajowe wyprodukowane przez J.C. Petersens Gjuteri och Mek. Verkstad w 1905. W każdym wagonie było po 10 ławek. Do transportu towarów używano wagonów platform[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Sparvagssallskapet.se: Ljunghusen Hästspårväg juni 1905 - augusti 1924, 891 mm (Gunnar Lenzholn) (szw.). [dostęp 2014-08-21].