Trio Lescano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trio Lescano − grupa wokalna popularna we Włoszech w latach 30 i 40 XX wieku. Była to włoska wersja zespołu The Andrews Sisters.

W jego skład wchodziły trzy Holenderki, siostry: Alexandra (1910 - 1987), Judith (1913 - 2007) i Kitty Leschan (1919 - 1965), które po przyjęciu włoskiego obywatelstwa w 1941 zmieniły imiona na: Alessandra, Giuditta i Caterinetta (Caterina) Lescano.

Wychowały się w Holandii, początkowo pracowały jako akrobatki, później zaczęły śpiewać. Do Włoch przyjechały w połowie lat 30., zostały odkryte przez Carla Prato i zadebiutowały jako Trio Lescano. Dzięki radiu stały się szybko bardzo popularne.

Początkowo towarzyszyły słynnym gwiazdom muzyki popularnej, takim jak: Ernesto Boninio i Silvana Fioresi, aby w końcu występować z własnym repertuarem. Do ich najsłynniejszych piosenek należały: Maramao perché sei morto, Ma le gambe, Pippo non lo sa, Tulipan i Il pinguino innamorato.

Sukcesy zespołu skończyły się nagle w 1943. Z powodu żydowskiego pochodzenia ich matki, najpierw wszystkie ich piosenki zostały wycofane z programów radiowych, a następnie siostry zostały aresztowane i osadzone w więzieniu pod zarzutem szpiegostwa. Dowodem miały być teksty ich piosenek, które rzekomo miały zawierać zaszyfrowane informacje.

Po wojnie siostry przeniosły się do Ameryki Południowej, gdzie kontynuowały swoją karierę.