Przejdź do zawartości

Tropicus banari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tropicus banari
Skalický, 2019
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

różnorożkowate

Podrodzina

Heterocerinae

Plemię

Tropicini

Rodzaj

Tropicus

Gatunek

Tropicus banari

Tropicus banarigatunek chrząszcza z rodziny różnorożkowatych i podrodziny Heterocerinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2019 roku przez Stanislava Skalickiego. Jako lokalizację typową wskazano okolice Buena Vista w boliwijskim departamencie Santa Cruz. Epitet gatunkowy nadano na cześć Petra Baňařa, który odłowił materiał typowy[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 2 do 3 mm[1].

Głowa jest brązowa do czarnej z czarnymi oczami i wargą górną. Ta ostatnia ma delikatnie ziarenkowaną i gęsto porośniętą półwzniesionymi szczecinkami powierzchnię oraz trójkątny wierzchołek z szeregiem kolców. Trójkątny nadustek porastają żółte szczecinki. Lekko zakrzywione i ostre żuwaczki mają pojedynczy, mały ząb dolny i niewciętą, opatrzoną szeregiem ząbków prostekę. U samca na grzbietowej stronie żuwaczki obecny jest wyrostek z dobrze wykształconym zębem i szeregiem kolców na przedzie, u samicy natomiast wyrostka brak. Piłkowane czułki buduje dziewięć prostokątnych członów[1].

Przedplecze jest bladobrązowe, nieco ku przodowi zwężone, o zaokrąglonych kątach i regularnie, drobno ziarenkowanej oraz porośniętej żółtymi, półwzniesionymi szczecinkami powierzchni. Tarczka jest trójkątna, spiczasto zakończona. Bladobrązowe z rozmytym, ciemniejszym wzorem pokrywy są u podstawy węższe od przedplecza i niewciśnięte przy tarczce, ale z ukośnymi wciskami barkowymi dochodzącymi prawie do połowy ich długości. Powierzchnia pokryw ma bardzo drobne ziarenkowanie i grubsze punktowanie. Epipleury nie są wygraniczone listwą. Spód ciała jest bardzo drobno ziarenkowany i skąpo porośnięty szczecinkami. Linie zabiodrzy są niepełne. Samiec ma Y-kształtne spiculum gastrale[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Owad neotropikalny, endemiczny dla Boliwii, znany tylko z lokalizacji typowej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Stanislav Skalický. Description of six new species of Heteroceridae (Coleoptera) from Bolivia. „Acta Musei Moraviae, Scientiae biologicae”. 104 (2), s. 121-137, 2019.