Trymer (narzędzie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trymer do trymowania grubych włosów, co drugi włos. Specjalnie profilowana rękojeść. Wersja dla osób praworęcznych.
Trymer ogólnego przeznaczenia do włosów o średniej grubości. Wersja dla osób praworęcznych.
Trymer do trymowania średnio grubych włosów, co drugi włos. Specjalnie profilowana rękojeść. Wersja dla osób praworęcznych.
Wąski trymer do trymowania uszu i innych miejsc, gdzie wymagana jest precyzja. Specjalnie profilowana rękojeść. Wersja dla osób praworęcznych.
Trymer z długimi nacięciami ułatwiającymi trymowanie podszerstka przeznaczony do włosów średnio grubych. Wersja dla osób praworęcznych.
Trymer typu Coat King do wybierania podszerstka oraz wyciągania sierści właściwej psów liniejących. Trymer może być używany przez osoby prawo- jak i leworęczne.

Trymer - urządzenie służące do trymowania. Budowa trymerów jest zależna od ich przeznaczenia. Trymery używane są do usuwania podszerstka jak również włosów okrywowych (np. terierów i sznaucerów). Usuwa też martwe włosy u psów gładko- i krótkowłosych. Wyglądem przypomina nóż z pofałdowanym lub ponacinanym ostrzem. Większość trymerów jest zbudowanych w ten sposób, żeby włosy nie zostały ucięte.

Podstawowy podział trymerów:

 • ze względu na grubość włosów
  • do podszerstka - trymer o dość szerokich i głębokich nacięciach
  • do włosów okrywowych o różnej grubości - zależnie od szerokości rowków na ostrzu trymera
 • ze względu na miejsce, w których rosną trymowane włosy
  • uszy i miejsca trudno dostępne - krótkie ostrze
  • kark, boki i inne miejsca o dużych powierzchniach - długie ostrza
 • ze względu na rodzaj trymowania
  • trymowanie zwykłe - wszystkie rowki trymera o równych głębokościach
  • trymowanie przerzedzające (tzw. co drugi włos) - rowki na ostrzu trymery mają różne głębokości. Najczęściej głębsze i płytsze rowki ułożone są na zmianę

Specyficznym trymerem jest trymer typu Coat-King. Służy on do wyjmowania martwych włosów i podszerstka, ale jego budowa nie sprzyja wykonywaniu precyzyjnej fryzury. Jest również stosowany do przecinania niewielkich, niedających się rozsupłać kołtunów.

Ze względu na to, że proces trymowania jest pracochłonny, profesjonalne trymery są czasami wykonywane w wersjach z rękojeściami dopasowanymi do konkretnego użytkownika. Trymery są produkowane dla osób prawo- i leworęcznych.