Tumidusternus fujianensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tumidusternus fujianensis
Huo et Ren, 2015
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze drapieżne

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Coccinellinae

Plemię

Aspidimerini

Rodzaj

Tumidusternus

Gatunek

Tumidusternus fujianensis

Tumidusternus fujianensisgatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych i podrodziny Coccinellinae. Jedyny z monotypowego rodzaju Tumidusternus. Występuje w południowo-wschodniej części Chin.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek i rodzaj opisane zostały po raz pierwszy w 2015 roku przez Huo Lizhi i Ren Shunxianga na łamach „ZooKeys” w publikacji współautorstwa Li Wenjinga, Chen Xiaoshenga i Wang Xingmina. Jako miejsce typowe autorzy wskazali Xiangxi w powiecie Nanjing na terenie chińskiej prowincji Fujian. Nazwa rodzajowa pochodzi od łacińskich słów tumidus (nabrzmiały) i sternum, odnosząc się do nabrzmiałego przedpiersia tego owada. Epitet gatunkowy wywodzi się od lokalizacji typowej[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o podługowato-owalnym, umiarkowanie wysklepionym ciele długości od 2,7 do 2,95 mm i szerokości od 1,25 do 1,3 mm. Ubarwienie ma czarne z rudobrązowymi: głową, przedpiersiem, odnóżami, tylną i bocznymi częściami spodu odwłoka oraz żółtawobrązowymi przednim brzegiem, przednimi kątami i podgięciami przedplecza oraz plamami w wierzchowych ⅓ pokryw. Wierzch ciała ma delikatnie punktowany i pokryty gęstym, srebrzystobiałym owłosieniem. Na spodzie ciała owłosienie jest gęste i srebrzyste[1].

Głowa jest poprzeczna, zaopatrzona w szeroko wykrojony i częściowo zasłaniający wargę górną nadustek, duże i zaokrąglone oczy złożone oraz bardzo krótkie i zbudowane z dziewięciu członów czułki zwieńczone wrzecionowatymi buławkami, których człon ostatni jest stożkowaty i tak długi jak przedostatni. Szerokie żuwaczki mają rozdwojone szczyty i po spiczastym zębie nasadowym. Głaszczki szczękowe budują trzy człony, z których ostatni jest siekierowaty. Głaszczki wargowe budują dwa człony, z których ostatni jest walcowaty i nieco ku zaokrąglonemu szczytowi zwężony[1].

Przedplecze jest poprzeczne, o głęboko wykrojonej krawędzi przedniej, łukowatych brzegach bocznych i niemal prostych kątach tylnych i przednich. Kształt tarczki jest prawie trójkątny. Pokrywy mają słabo zaznaczone guzy barkowe i niepełne, stopniowo zwężone epipleury. Skrzydła tylnej pary są dobrze rozwinięte. T-kształtne przedpiersie odznacza się bardzo silnie nabrzmiałą częścią środkową o grubo punktowanej powierzchni. Szeroki wyrostek przedpiersia ma zaokrąglony wierzchołek i żeberka biegnące równolegle, po czym zaburzone na wspomnianej nabrzmiałości. Zapiersie (metawentryt) ma kompletne, pośrodku połączone linie zabiodrowe. Odnóża mają krętarze i uda formujące buławę, pod którą chowają się w pozycji ochronnej spłaszczone golenie i zwieńczone rozdwojonymi pazurkami stopy[1].

Samiec ma genitalia z płatem środkowym (ang. penis guide) czterokrotnie dłuższym niż szerokim, o bokach najpierw równoległych, a w wierzchołkowej ćwiartce zbieżnych ku zaokrąglonemu szczytowi, trabesem tak długim jak główna część tegmenu, paramerami dwukrotnie dłuższymi od fallobazy i półtora raza dłuższymi od płata środkowego oraz ze smukłym, w nasadowej połowie zakrzywionym i u szczytu spiczastym prąciem. Genitalia samicy mają prawie trójkątne koksyty z gęstymi i krótkimi szczecinkami wierzchołkowymi oraz C-kształtną spermatekę z wyraźnym ramusem i krótkim nodulusem[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Owad orientalny, endemiczny dla południowo-wschodniej części Chin, znany tylko z prowincji Guangdong i Fujian[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Lizhi Huo, Wenjing Li, Xiaosheng Chen, Xingmin Wang, Shunxiang Ren. Tumidusternus, a new genus of Aspidimerini from China (Coleoptera, Coccinellidae). „ZooKeys”. 511, s. 81-87, 2015. DOI: 10.3897/zookeys.511.9582.