Tygriusz i Eutropiusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święci Tygriusz i Eutropiusz
męczennicy
Data śmierci około 405 roku
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 12 stycznia

Tygriusz i Eutropiusz (zm. ok. 405) – męczennicy wczesnochrześcijańscy. Przedstawiciele kleru konstantynopolitańskiego[1].

Zachowało się niewiele informacji o ich życiu. Wiadomo, że należeli do kleru konstantynopolitańskiego. Tygriusz był prezbiterem, a Eutropiusz jego lektorem. W 404 roku patriarcha Konstantynopola Jan Chryzostom (późniejszy święty) został, dekretem cesarza Arkadiusza, wygnany z miasta, gdyż w swoich kazaniach krytykował nadużycia na dworze cesarza.

Tygriusz i Eutropiusz sprzeciwiali się decyzji cesarza i nie chcieli też konsekwentnie uznać Arsacjusza, nowo mianowanego biskupa.

Z rozkazu prefekta zostali aresztowani oraz fałszywie oskarżeni[2] o podpalenie katedry i pałacu senatu. Obaj byli torturowani. Tygriusza po torturach zesłano do Mezopotamii, gdzie zmarł uwięziony. Eutropiusz zmarł na skutek tortur w więzieniu w Konstantynopolu.

Rok śmierci obu męczenników jest różnie podawany w różnych źródłach. Niektóre podają rok 404[3][4], inne 405[2], albo 406[1].

Bardzo późno pojawili się w martyrologiach łacińskich. W Martyrologium Rzymskim widnieją pod dniem 12 stycznia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tygriusz / DEON.pl, m.deon.pl [dostęp 2019-01-07] (pol.).
  2. a b CatholicSaints.Info » Blog Archive » Book of Saints – Tigrius and Eutropius, catholicsaints.info [dostęp 2019-01-07] (ang.).
  3. 12 stycznia – wspomnienie Świętego Bernarda z Corleone, zakonnika | Ewangelia dla nas – strona katolicka, ewangeliadlanas.wordpress.com [dostęp 2019-01-07] (pol.).
  4. St. Tigrius & Eutropius - Saints & Angels - Catholic Online, www.catholic.org [dostęp 2019-01-07] (ang.).