Typ MIME

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Media type, zwany także typem MIME (od ang. Multipurpose Internet Mail Extensions)[1] oraz czasem Content-Type (po nazwie nagłówka kilku protokołów, którego wartość jest tego typu) – dwuczęściowy identyfikator formatu plików i formatu treści przesyłanych w Internecie. Identyfikatory te były początkowo zdefiniowane w RFC 2046 ↓ do użycia w komunikatach poczty elektronicznej przesyłanej protokołem SMTP, ale ich użycie rozprzestrzeniło się na inne zastosowania, takie jak protokoły HTTP czy SIP.

Identyfikator typu składa się z przynajmniej dwóch części: typu i podtypu, oraz opcjonalnych parametrów. Na przykład podtypy typu text posiadają opcjonalny parametr charset używany do wskazania kodowania znaków, a podtypy typu multipart często definiują parametr boundary jako separator poszczególnych części.

Typy lub podtypy zaczynające się od „x-” są określone jako niestandardowe – nie mogą być zarejestrowane w IANA[2]. Podtypy zaczynające się od vnd. należą do rozszerzeń poszczególnych dostawców[3].

Lista popularnych typów[edytuj | edytuj kod]

Internet Assigned Numbers Authority (IANA) zarządza rejestrem identyfikatorów typów oraz rejestrem identyfikatorów kodowań znaków.

IANA utrzymuje w Internecie listę typów swobodnie dostępną.

Niektóre z ważniejszych typów używanych w Internecie:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]