Typhlotectusa frischi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Typhlotectusa)
Typhlotectusa frischi
Assing, 2019
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

kusakokształtne

Nadrodzina

Staphylinoidea

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

rydzenice

Plemię

Oxypodini

Podplemię

Oxypodina

Rodzaj

Typhlotectusa
Assing, 2021

Gatunek

Typhlotectusa frischi

Typhlotectusa frischigatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny rydzenic, jedyny z monotypowego rodzaju Typhlotectusa. Endemit Kirgistanu.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj i gatunek typowy opisane zostały po raz pierwszy w 2019 roku przez Volkera Assinga na łamach „Linzer biologische Beiträge”. Jako miejsce typowe wskazano przełęcz Barskaun na południe od jeziora Issyk-kul. Nazwa rodzajowa nawiązuje do braku oczu i podobnego rodzaju Tectusa, natomiast epitet gatunkowy nadano na cześć Johannesa Frischa, który odłowił holotyp[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o smukłym, wydłużonym ciele długości 2,5 mm, ubarwionym żółtawoczerwono z ciemnożółtymi czułkami i odnóżami. Duża, lekko wydłużona, kulistawa głowa ma mikrosiateczkowaną, bardzo drobno i dość gęsto punktowaną powierzchnię, całkowicie zanikłe oczy, silnie pogrubione ku szczytowi czułki z mocno poprzecznymi członami od czwartego do dziesiątego, zapoliczki z żeberkami w widoku bocznym dostrzegalnymi tylko w tyle, silnie poprzeczną wargę górną, wydatny ząbek molarny na prawej żuwaczce, krótkie człony głaszczków szczękowych, dość smukłe człony głaszczków wargowych oraz krótki i wąski, na szczycie podzielony na dwa płaty języczek. Wąskie, 1,05 raza szersze niż dłuższe i tyle samo razy szersze od głowy, najszersze na przedzie przedplecze ma mikrosiateczkowaną i skrajnie drobno punktowaną powierzchnię. Krótkie i wąskie pokrywy mają płytką mikrorzeźbę. Dość krótkie odnóża mają pięcioczłonowe stopy, w przypadku tylnej pary o pierwszym członie krótszym niż dwa następne razem wzięte. Wąski, najszerszy między segmentami szóstym a siódmym odwłok ma mikrorzeźbioną i drobno punktowaną powierzchnię. Wciski na przedzie tergitów trzeciego i czwartego są przeciętnie głębokie, na przedzie piątego płytkie, a na szóstym brak już wcisku. Samiec ma lekko wypukły tylny brzeg ósmego sternitu oraz dość krótkie i szerokie na szczycie paramery[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad wysokogórski, endemiczny dla wschodniego Kirgistanu, znany tylko z miejsca typowego położonego na wysokości blisko 3800 m n.p.m.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Volker Assing. A new genus of Oxypodina from Kyrgyzstan (Coleoptera, Staphylinidae, Aleocharinae, Oxypodini). „Linzer biologische Beiträge”. 51 (2), s. 1357–1362, 2019.